AnaSayfa AnaSayfa  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Askerlik Hakkında Tüm Sorular
 Dovizli Askerlik Forum :: Askerlik Soruları :: Askerlik Hakkında Tüm Sorular
Mesaj icon Konu: 6 ay Turkiye de kalma Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
ecii
Newbie
Newbie

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 21
Alıntı ecii Cevaplabullet Konu: 6 ay Turkiye de kalma
    Gönderim Zamanı: 02 Sep 2010 Saat 2:26pm
2003 senesinden beri yurtdisinda calisiyorum.
2004'te 188 gun Turkiye de kalmistim tecilliyken zira is degistiriyordum ve vize iptal olmustu ancak 188 gun sonra tekrar yeni ise basladim yurtdisinda.
2010 ekimde bedelli olarak askere gitmeyi dusuuyorum ve konsolosluga gittigimda son uc seneye bakip onay verdiler.
Bu durumda sizce bedelli askerlik hakkim yok mu 2004'te 188 kaldigimdan dolayi?
acil cevap verirseniz cok memnun olurum.
IP
Denizdeca
Groupie
Groupie

Gönderilenler: 56
Alıntı Denizdeca Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02 Sep 2010 Saat 3:40pm
""konsolosluk onay verdi"" diyosun , onlar onay verdiyse sorun ne ??

ekime yetişebilirmisin bilmem de , bence rahatça dövizli askerlik yapabilirsin..
olurda askerlikten sonra TSK seni arar da derse "kardeşim sen 2003'te türkiyede 188 gün kalmışsın" diye , sende dersin ki "2007-2010" arasındaki iş günlerim göz önünde bulundurularak bana bu hak verildi..

ben konsoloslukta işçi dosyamı 2006da açtırdım, çok seyahat ettiğim için anca 3 ay once doldurabildim 1095 günü ve başvurdum, karar aldırdım ekim için..

kimse de çıkıp bana sen 2004te 180 günden fazla tr'de kalmışsın demedi...

madem konsolosluğun onayladı 1095 gününü , ozaman bence sorun yok.. şimdiden hayırlısı olsun..
IP
ecii
Newbie
Newbie

Alıntı ecii Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02 Sep 2010 Saat 3:55pm
Mesajin icin cok cok tesekkur ederim Denizdeca.
Basvuru Belgesi su an karsimda duruyor.
Nisan 2003 ten beri bulundugum sureler 2682 gun olarak goruluyor.2004 te kalinan 188 cikarip o tarihten bugune kaar bile saysak Eylul-2004 ten bugune = 2170 gun.
Umarim bir sorun cikmaz.
Bu arada askerlik subesiyle gorustugumde onlar kagitlarin geldigini,paranin hepsinin yattigini ve ekim e yetisecegimi soylediler ama ben de yine de bir korku var, acaba askerlik subesi de kontrol eder mi diye?
Aslinda neden etsin ki zira kagidi konsolosluk gondeiyor zaten bu gunleri ki onlarda bu gunleri emniyetten almiyor lar mi?
Az gorustugum birisi 1095 olayinin alti ay kaldiktan sonra sifirlandigini ve bu durummun ancak paranin tamamin yatirilmayip 6 ay kalinan zamanlarda( askerligi yaptiktan sonra) sorun yaratabilecegini soyledi.
IP
evs4evs
Groupie
Groupie

Gönderilenler: 45
Alıntı evs4evs Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03 Sep 2010 Saat 6:15am
Benimde karisik bir durumum var,

Bende 2005ten itibaren yurtdisindayim, fakat 2008-2009 yili arasinda 500 gun trde kaldim. Konsolosluga gittim, hesapladi gunlerimi, 150 gunum kalmis dovizli askerlik icin.
6 ay mevzusu sadece tecil hakkimi oldurmus, onun disinda 150 gunu tamamlayinca gel islemlerini baslatalim dedi. Parayi pesin odemeyi oneriyorlar her zaman.

Bu konuda bir cok degisik olay var. Artik yasayip gorecegiz bakalim ne olacak diye. Baska caremiz yok gibi.
IP
Denizdeca
Groupie
Groupie

Gönderilenler: 56
Alıntı Denizdeca Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03 Sep 2010 Saat 6:34am
Orjinalini yazan: evs4evs

Benimde karisik bir durumum var,

Bende 2005ten itibaren yurtdisindayim, fakat 2008-2009 yili arasinda 500 gun trde kaldim. Konsolosluga gittim, hesapladi gunlerimi, 150 gunum kalmis dovizli askerlik icin.
6 ay mevzusu sadece tecil hakkimi oldurmus, onun disinda 150 gunu tamamlayinca gel islemlerini baslatalim dedi. Parayi pesin odemeyi oneriyorlar her zaman.

Bu konuda bir cok degisik olay var. Artik yasayip gorecegiz bakalim ne olacak diye. Baska caremiz yok gibi.

aynı durum benim bi arkadaşımın başına geldi  , 180 günü 5 gün fazla geçirdi , aradı konsolosluğu sordu , dedilerki eğer 4-5 gün ise bişey olmaz sadece teecilin yanar , gel dilekçe yaz bi sebep belirt , dövizli askerlik hakkın kaybolmaz dediler.. :)   sonra naptı bilmiyourm , gorusemedik arkadaşımla..

senin dediğin gibi garip durumlar da oluyo arada sırada :)
IP
emir78
Newbie
Newbie

Gönderilenler: 1
Alıntı emir78 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28 Sep 2010 Saat 7:55am

Almanyada süresiz oturma ve çalışma iznim var orada doğdum ve 7 yıl çalışmışlığım var fakat 180 günden fazla tr de gecirdim, askere gidebilirmiyim? Asalı arayınca evet cevabı veriyor daha önce baş vurmadıysan ve 1095 gün çalıştığını ispat edersen gidersin diyor. Ne yapmam gerekiyor?

IP
cand
Senior Member
Senior Member

Gönderilenler: 283
Alıntı cand Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10 Oct 2010 Saat 6:45am
Q ecli snin bir sorunun olmaz. Çünkü 188 günden sonra 1095 günü doldurmuşsun tekrar. ilk donemde sadece o donemde bedelli askerlik hakkından yararlanma hakkını kaybetmişsin. Ondan sonraki tecillerinle 1095 günü doldurarak bu durumu aşmışsın. Kısaca senin iş OKdir bir sıkıntı çıkmaz.

@ evs4evs 

Sen senin başvurunun üzerine bir soğuk su içebilirsin 150 gün sonra. Senin bedelli askerlik basvurusu yapmana imkan yok. kural açık net 1095 günün sayıldığı dçnem içerisinde 1 takvim yılı boyunca 6 aydan fazla TR de bulunamazsın ki sen 500 günden bahsediyorsun. Sen şimdiden kendini hazırla. Senin 150 günün falan yok. En son ne zaman TR den dondun üzerine 1095 saymaya başla şimdiden. Olaki konsolosluk uyudu ve senin başvurunu onayladı Gidersen %100 emin ol ki 3-4 sene sonra uzun dönem askerliğe çağırırlar. Kaçarın yok. Mahkemelerde her yıl 100lerce dava oluyor senin durumundakilerle ilgili ve bu durumlar için kazanılmış hakların korunması tarzı hukuksal koşulları kattiyen uygulamıyorlar. Sadece 21 gün az askerlik yaptırıyorlar.

Bilgilerinize

Düzenleyen cand - 11 Oct 2010 Saat 10:04am
Her Türk Bebek Olarak Doğar.
IP
ecii
Newbie
Newbie

Alıntı ecii Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26 Oct 2010 Saat 12:17pm
Cand kardes tesekkurler mailin icin.

Askerligi tamamladim e 22 Ekimde elime ''Gecici Terhis Belgesi'' ni de aldim.

Uzerine bugun Asal la konustum ''Kesin Terhis'' Belgesi icin, bir sene surer zira konsolosluk askerlik sartlarşnşn surup surmedigini kontrol edecek dedi askerlik suresince o ama sen donus yapabilirsin dedi paranin hepsini yatirdigin icin.Disarda ki calisma vize mi iptal ettiriyorum oyleyse diyince de ettirebilirsin dedi.

2004 te dedim tecilliyken 188 gun kalmistim sorun cikmaz degil mi diye sorunca olmaz dedi.

Umarim sonradan basima bir sorun cikmaz.

Tekrar tesekkurler mesaj ve yanıtlar icin.

iyi gunler
IP
nazdrovya
Newbie
Newbie

Gönderilenler: 1
Alıntı nazdrovya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29 Oct 2010 Saat 7:34pm
slm arkadaşlar benimde bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim.ben2003 tarihinde itibaren yurdışından tecilliyim.fakat 2009 yılı içinde türkiyede 6 aydan fazla kaldım.yurt dışında çalıştığım süreler 1500 günü buluyor.asalı aradım net bir cevap alamadım.benim budurumda dövizli askerlik hakkım varmı.
IP
bezginbekir
Senior Member
Senior Member

Gönderilenler: 313
Alıntı bezginbekir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30 Oct 2010 Saat 6:11am
yasa ve yonetmelige gore, kesin donus yapmis sayiliyorsunuz.Ama tekrar tecil yapma ve 1095 gunu sifirdan baslatmak sansiniz var.
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bu Sayfa 0.125 Saniyede Yüklendi.