Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

BAKAYA ISLEMLERI

Nereden Yazdırıldığı: Dovizli Askerlik
Kategori: Askerlik Soruları
Forum Adı: Askerlik Hakkında Tüm Sorular
Forum Tanımlaması: Askerlik hakkında öğrenmek veya paylaşmak istediğiniz tüm sorular bu bölümde...
URL: http://www.dovizliaskerlik.com/askerlikforum/forum_posts.asp?TID=1241
Tarih: 28 May 2017 Saat 3:35pm


Konu: BAKAYA ISLEMLERI
Mesajı Yazan: gusti
Konu: BAKAYA ISLEMLERI
Mesaj Tarihi: 19 Jan 2009 Saat 11:48am
bu sölediklerim ukrayna ve 28 yaş bilg. programcısı için
 
1. BAKAYA İKEN DAHA ÖNCE HİÇ YURTDIŞINA ÇIKMAMIŞ AMA PASSPORTU OLAN BİRİSİ [PASSPORTDA ASKERLİK İBARESİ "-----" OLARAK GÖZÜKÜYO] yurtdışına vize alarak çıkabilir mi?
 
2. Vize aldıktan sonra gittiği ülkedeki türk elçiliğinden yada kons. dan işveren yada işçi olarak tecil ve dövizli askerlik olarak başlatma işlemleri için türkiyedeki ASAL dan askerlik durum belgesi istendiğinde BAKAYA ibaresi çıkacaği için orda tecil işlemleri için sorun çıkar mı?
 
3.1095 gün orda bir fiil çalışmak sigortaların yatması gerekiyo fakat mesala orda 300 gün bir fill hiç çıkış yapmadan çalışıldı acil bir durum oldu yabancı şirketten izin alındı ve türkiyede acil olan aileleyle ilgili sağlık gibi benzeri konuarda Türkiye ' ye giriş yapıldı ve belli bir süre kalındı bun kalınan sürede tabiki 1095 gün olan geri saymaz fakar işveren konumunda iken durum nasıl olur?
 
4.Toplamda 1095 olan gün için sanırım kadarıyla en fazla 6 ay süreyle türkiyede kalma hakkı var mesala bugün itibariyle gidildi 6 ay çalışıldı gelindi 6 ay bitmeden geri gidildi bu şekilde toplam 3 sene olucak 6 sene bu süre içinde 38 yaş sınırında sorun çıkar mı?
 
 
5.aile birleşimi konusunda bakaya iken evlenince problem çıkar mı? aile birleşimi olunca
 
http://www.e-konsolosluk.net/ConsularServices/CS_ServiceDetail.aspx?Type=6&ID=246 - http://www.e-konsolosluk.net/ConsularServices/CS_ServiceDetail.aspx?Type=6&ID=246  
 
adresinde de belirtiği gibi UKRAYNA için engel teşkil etmez diie ibare bunu deneyen var yada tecrübesi olan pürüz çıkar mı?
 
 
6. bunların dışında bilgisi olan ve tecrübelerini paylaşmak isterse sevinirim
 
Kolay gelsin
 Cevaplar:
Mesajı Yazan: erhan
Mesaj Tarihi: 22 Jan 2009 Saat 12:45pm
1. Yurtdışına vize alırken problem çıkacağını sanmıyorum. Ama yurtdışına çıkarken pasaport kontrol noktalarında problem olurmu onu bilemem.

2. Askerlik Şubelerince yoklama kaçağı ve bakaya olarak arandıkları halde, yabancı ülkelerde işçi, işveren veya bir meslek ya da sanat mensubu sıfatıyla bulunanlardan, pasaport süresi geçen veya pasaportu bulunmayanlar hakkında, diğer makamlarca da kendi mevzuatları açısından sakınca olmadığının bildirilmesi halinde, Askeralma Dairesi Başkanlığına sorulmadan bunların pasaport süreleri uzatılarak veya yeni pasaport düzenlenerek askerlik işlemleri ertelenebilir.

3. İşçi ve işveren aynı o yüzden sayılmaz.

4. 38 yaşında ve sonrası da dövizli askerliğini yapabilirsin yalnız 7668 Euro'yu peşin ödemen gerek.

5. Problem çıkacağını sanmam.

Kolay gelsin!


Mesajı Yazan: gusti
Mesaj Tarihi: 22 Jan 2009 Saat 4:40pm

verdiğin bilgiler için saol fakat

http://www.e-konsolosluk.net - http://www.e-konsolosluk.net deki bilgilerde yazan vizeyi alıp herhangi bir ülkeye gittiğiniz zaman sizden istenen "askerlik durum belgesi" zaten bakaya olarak gidince ordaki türk elçiliğinden türkiyedeki askerlik şubelerinden bu belge istediğin zaman bakaya olunca problem çıkar mı? 
 
2. madde senin yazdığın cvp anlıyorum ama mantıkende seni zaten yurtdışna çıkman izin veriyosa devlet senin tecilinide yapar diie düşünüyorum..


Mesajı Yazan: erhan
Mesaj Tarihi: 22 Jan 2009 Saat 9:53pm
Çıkmaz bak yurtdışında bulunupta bakaya kalmış birisiniz sorusu, e-konsolosluk.net sitesinden

Soru: Bakaya kaldım. Bu durumumun ortadan kaldırılması ve askerliğimin ertelenmesi için ne yapmalıyım?

Cevap: "Öncelikle Başkonsolosluğumuza savunmanızı göndermeniz gerekmektedir.(Bknz. Bakaya İşlemleri) Savunmanız askerlik şubesine iletildikten sonra askerlik şubenizle yakınlarınız vasıtasıyla temasa geçerek mahkeme sonucunu biran evvel almanızda yarar vardır. Zira, mahkeme kararından hemen sonraki celp dönemine tekrar sevkiniz yapıldığından bu dönem için celp çağrı pusulası gelmeden, öğrenciyseniz Los Angeles Başkonsolosuğu Eğitim Ataşeliğiyle, işçiyseniz Başkonsolosluğumuzla temasa geçerek erteleme yaptırmanız gerekmektedir. NOT: Bakaya durumda olan yükümlülerden işçi statüsünü haiz olanların bakaya savunmasıyla birlikte işçi erteleme belgelerini Başkonsolosluğumuza göndermeleri halinde bakaya işlemi sonuçlanmadan, iki işlem aynı anda yapılabilir."Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat