Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bakaya Kalanlara Müjde.

Nereden Yazdırıldığı: Dovizli Askerlik
Kategori: Askerlik Soruları
Forum Adı: Askerlik Hakkında Tüm Sorular
Forum Tanımlaması: Askerlik hakkında öğrenmek veya paylaşmak istediğiniz tüm sorular bu bölümde...
URL: http://www.dovizliaskerlik.com/askerlikforum/forum_posts.asp?TID=2528
Tarih: 28 May 2017 Saat 3:35pm


Konu: Bakaya Kalanlara Müjde.
Mesajı Yazan: cand
Konu: Bakaya Kalanlara Müjde.
Mesaj Tarihi: 11 Oct 2010 Saat 11:13am
Arkadaşlar öncelikle başlığa bakarak Devlet bizi affetti mi acep diye sevinmeyin..

Birazdan anlatacağım husus bu forum sayfalarında, ceşitli sorunlara verdiğim cevaplarımda bahsettiğim;
1-acaba bakaya kaldım mı ?
2-bakaya kalırsan ne olacak?
3- acep polis beni sokakta havaalanında ne zaman aramaya başlar, toplum nezlinde ne zaman dr. kimle gibi kaçak duruma düşerim?
4- olaki dr. kimble gibi yaratıcı olamadım polis yakalarsa ne yapar oper mi?
5-mahkemede hakim ne gibi sorular sorar?
6-cıkmış onceki yıl sorularının cevapları nelerdir ?
7-Hakim insafa geldi affetti acaba Y.dışına kaçsam, natashamın kollarında uyumak istesem Havaalanında bana dön geri derler mi Polis amcalar?

gibi toplumda (DövizliAskerlik.com toplumu) infial yaratan konulara değineceğim. Bu dövizli askerlik konusunda aklınıza gelen her bir halt başıma geldiğinden dolayı ve bu haltların coğu halihazırda güncel yaşanmışlıklar olduğundan sanırım bu konu oldukça faideli bir başucu eseri olacaktır sizlere.

1- Acaba Bakaya mıyım?
Bu hususn cevabı "Acaba Hamile miyim?" den bile kolaydır. Çoğunlukla bakaya kaldığımızı hepimiz biliriz. Gidip teslim tarihinde teslim olmadıysak, omuzlarımıza şanlı Türk Ordusunun Bakaya rütbesi takabiliriz. Olaki dünyadan haberimiz yok, dün ne yediğimizi bile hatırlayamayan bir insanız o zaman hemen bağlı bulunduğumuz Askerlik Şubesine bir telefon çakıyoruz. Orada "Naaptın sen kardeş, seni asarlar vallahi, gel hemen teslim" diyen memurun yakarışları ile kendimizden geçiyoruz. Hoşgeldiniz.

2- Bakaya kalırsam ne olacak ?
Merak etme hemen asmıyorlar, çnce bir dinliyorlar. Geçerli bir sebebin var ise git konsolosluğa durumunu bildir. Kendileri Askerlik Sübenle irtibata geçeceklerdir. Ordan gelecek bilgiye göre seni ifade vermek üzere konsolosluğa davet edeceklerdir. Gidecek paşa paşa sana verilen kağıda kompozisyonunu yazacaksın ve memura vereceksin. O da bu kağıdı resmi kanallardan Şubene iletecek. Sen sanacaksın herşey bitecek, ama ne yazıkki hayır. Yeni kanuna göre Bakayalık durumuna sivil mahkemeler bakmaktadır. Senin bu verdiğin ifade sadece tarihe not düşecektir. O kadar:)

3- Acep polis beni sokakta havaalanında ne zaman aramaya başlar, toplum nezlinde ne zaman dr. kimle gibi kaçak duruma düşerim?

Bu süreç an itibari ile über süper hizli işlememekte ne mutlu ki. Eski kanunda Bakaya düştüğünüz anda Cenderme sizi fellik fellik aramaya başlardı. Yakalarsa da hop diye sizi teslim ederdi. Ne mutlu ki artık über süper demokratik bir ülkede yaşadığımızdan, bu iş son 2 senedir sivil mahkemelere devredildi. Peki süreç nasıl işliyor.

a- bakaya kaldınız
b- sübeniz sivil mhk. ye durumunuzu bildiriyor.
c- Mahkeme size dava açıyor.  Bu nokta onemli

c.1. Gittiniz paşa paşa ifade verdiniz
d.1 Mahkeme kaleminizi kırdı cezanızı kesti. Neyse gerekliliğini yaptınız. (Genelde sure kısa ise cüzi para cezası)
e.1 Mutlu son

c.2. Dr. kimble olmaya itti sizi koşullar yada açılan davadan heberiniz bile olmadı
d.2 yaklaşık 10 kez dava ertelemesinden sonra mahkeme hakkınızda y.dışına çıkış ve görüldüğü yerde yakalama emri çıkarttırıyor. (Valla bu raddeden sonra polis gorurse kaçmayın arkadızdan ateş bile eder işler ciddi)
d.3. Ve mutlu son polis sizi yakaladı .. Mutsuz Son

peki ne kadar sürer bu durum derseniz

a&b- 1 ay
c- 1 ay
d.2 - yaklaşık 1 sene

toplamda 1 sene civarı bir sürede Dr. kimble olabilirsiniz.

Bu arada size onemli bir Not. durum d.2 de bahsettiğim 10 kez ertelenme durumunu nasıl kontrol edicem dediğinizi duyar gibi oluyorum. Bunun için işte size altın sır. Bir zamanlar benim de kıyısından köşesinden bulaştığım Mernis in bir sonucu olan E-DEVLET KAPISI :).

E-devlet kapısı:
https://giris.turkiye.gov.tr/Giris2/gir?hk=null

Bir çeşit devlet facebooku. Cumhur baba ile muhabbet bile yapabiliyorsunuz. Gerekli giriş şifrelerine nasıl ulaşılacağı sitede yazıyor. Okur öğrenirsiniz. Ben kendiminkini gittim PTTden 1 ytl ye aldıydım.

Burada, dedim ya devlet facebooku, size acılan davaları ve kararlarını goruyasunuz. Bakın detaylarına, dava erteleme sayısı 10 ise tamamdır, Artık siz de bir Kimble'sınız. Bu arada 10 sayısına 2 kişilik deney grubumuzla ulaştık, tutar yarın öbür gün 6 da yakalanırsınız sonra bana sövmek yok

4- Olaki dr. kimble gibi yaratıcı olamadım polis yakalarsa ne yapar oper mi?

üzülmeyin, Türk polisi mazlumdan yanadır (yerseniz). Size bu aşamada Atatürk Hv.da tecrübe ettiğim prosesi anlatayım . Sanırım genel durum budur heryerde.

Sizi Hv. polisi pasaport kontrolu sırasında yakalar. Bu noktada önemli husus pasaportunuza giriş damgaı vurdurtmayı unutmayın. Malum yakalanma geçici Dövizli askerlik baki. Ben sık sık dedim en son polis sinirden damgayı vurmuştu. Ne olur ne olmaz. Çünkü o anda baya bir hengame oluyor. Polis sizin ne amaçla yakalanacağınızı bilmediğinden tavşan görmüş atmaca misali geliyor size. Pasaportunuzu alıp sizii deportların olduğu bir odaya koyuyor (kilitliyor aslında :)). 1-2 saat sonra bir memur sizin üzerinizdekileri bir tutanağa işliyor sonra sizi karakola gönderiyor. Bu süreçte korkmayın CMUK'a göre (Erdal İnönü ile Süleyman Demirel Sağolsun) sizi 24 saatten fazla içerde tutamazlar. Stress yok.  Burada sizi nezarethaneye yerleştiriyorlar. Bu nokta önemli ve size inanılmaz zaman kazandıracak durum başlıyor. Hemen polis memuruna sizi hangi adliye sarayına yönlendireceklerini öğrenin. Sizi mahkemeye veren Mahkemenin olduğu memleketinizdeki Yakınlarınıza telefon açıp dava dosyanızın o adliye sarayına faxlanmasını sağlayın. O dosya gelmeden mahkemeye çıkarmazlar sizi. Eğer bu organizasyonu hallettiyseniz size karada ölüm yok. Sonra belli sayıda sizin gibi mazluma ulaşınca hepinizi çnce hastaneye götürüyorlar. Orda doktor sizi cıbıl soyup darp izi varmı diye bakıyor. Sonra haydi mahkemeye. Bu arada hatırlatayım, karakoldan mahkemeye gitme sürecinde size bir de kelepçe takıyorlar. Laf anlatamıyorsınız. Dinlenmiyorsunuz da. Ulan bu kadar makalem var bu kadar doktora yaptım, böyle kafam kazan oldu çalışmaktan bu mudur reva demeyin, evet budur reva.

5&6-Mahkemede hakim ne gibi sorular sorar?  Çıkmış önceki yıl sorularının cevapları.

Vallahi hakim karşısında geçireceğiniz süre izafiyet teorisine göre 1 saat gibi gelsede, taş çatlasın 5 dk. yı bulmamaktadır gerçekte.
Hakim sürekli önündeki katibe birşeyler söylemekte, arada size bişey sormakta siz tam gazı alıp anlatırken tekrar sizi susturup katibe sizin 1000 kelime ile anlattığınızı 10 kelime ile paraphrase etmektedir. Bu noktada kafayı çalıştırın. Hemen zamanında konsoloslukta verdiğiniz ifade metni kafanızda bir fosfor patlaması gibi parlasın. Değin hakime benim şu şu konsolosluta bölü ifadem var. Hakim hemen karıştırıyor dosyayı ve okumaya başlıyor sizin duygu yüklü ifadenizi. Sonunda diyor "Var mı eklenecek bişey" siz yok deyin. o 1 dk.lik kalan sürede daha iyisini sıkamazsınız zaten

7-Hakim insafa geldi affetti acaba Y.dışına kaçsam, natashamın kollarında uyumak istesem Havaalanında bana dön geri derler mi Polis amcalar?

Eğer Hakim sizi salıverdiyse, çok büyük ihtimalle, salıverme kağıdınızı bir okuyun. Y.dışı yasağı var mı hala diye. Varsa bu sizin için son nokta. Gidin bir soguk us için ve nataşanızı düşünün ağlayın. Bir süre göremeyeceksiniz onu. Artık MSN de görüntülü chat yaparsınız.

Eğer ki haki sizin çok temiz bir insan olduüunuza kanaat getirirse sizi komple salıverir. Yani nataşanıza gidebilirsiniz Amaaaa hemendeğil :)
Küçük şehirleri bilmiyorum ama İstanbul Ankara'da Hakim'in bu kararının siteme işlenmesi 10-15 gğn sürmekte yani bu süre zarfında bir yere gidemezsiniz, hatta acı ama gerçek bu süre zarfında GBT kontrolüne denk düşerseniz aynı süreci 1 tur daha yaşarsınız. Ciddiyim bu hususta.

ee daha yeni çıktık mahpustan, nasıl olur bu dediğinizi varsayıyorum ve ekliyorum, gidin hemen düşüm kağıdınızın bir kopyasını alın, mümkünse aslı gibidir damgası da çaktırın. Bu GBT yoklaması sırasında en azından meramınızı anlatmaya yardımcı olur. Ama resmi bağlayıcılığı yoktur unutmayın. %50 ihtimalle bu sefer polis sizi alır, öncekinde ise %100 dü:)

10 -15 gün etliye sütlüye bulanmayın sonra gidin nataşanıza.

Ek -1, Yahu ben 15 gün bekleyemem, nataşam gözlerimde tütüyor yok mu bunun bir hızlı oluru?

Var tabi, demokrasilerde çareler tükenmez. bir önceki adımda düşüm kağıdından bahsettik. Hemen bu kağıtla 2-3 gün sonra (daha önce olmuyormuş) il/ilçe emniyetinde "Aranan Suçlular"masası, yanılıyor olabilirim  isimden, gidin. Deyin boyle boyle, onlar sizin insaflı iseler karakol ile irtibata geçip işlemi hızlandırabiliyorlar. Aklınızda olsun.


Sanırım bu pratik bilgilere umarım ihtiyacınız olmaz diyerek bu uzun konuyu kapatıyorum.

İyi şanslar.-------------
Her Türk Bebek Olarak Doğar.Cevaplar:
Mesajı Yazan: cand
Mesaj Tarihi: 21 Oct 2010 Saat 4:54am
Bir de bu dava periyodu sonunda ne kadar ceza alacağınızı merak ediyorsanız, size onu da yazayım.

Suç: bakaya kalıp 7 gün içerisinde kendiliğinden teslim olma (Dava metninde böyle yazıyor.)
(Benim durumum 3 gün bakaya kalma)

2 ay 10 gün hapis cezası karşılığı 1.500 TL para cezası.  :(

Bu da aklınızda olsun. Sivil mahkemelerin kararları sanırım bu ve benzeri şekilde olacak ilerleyen zamanlarda.


-------------
Her Türk Bebek Olarak Doğar.


Mesajı Yazan: vural
Mesaj Tarihi: 08 Nov 2010 Saat 3:47pm
hersey cok ıyı cok guzel de ... benım tek bır sorum olucak bu ayın dıyelımkı ocak 1 de asker olucam olmam gerekıyor ama ben gıtmıycem ocaktan bır ay sonra yurt dısına gıtmem gerekıyor askerlık gunumde gıtmezsem ne zaman sonra ne kadar gun sonra bakaya kalırım ? bide ehlıyet kursuna kayıtlıyım sınawlarım var bunlar askerlıqı ertelememe yardımcı olurmu ?


Mesajı Yazan: cand
Mesaj Tarihi: 08 Nov 2010 Saat 11:31pm
1 Ocakta teslim olmadığın an asker kaçağı durumuna düşersin vural. Bu atom fiziği değil. Yukardaki yazıda Soru 1 in cevabı

Ehliyet kursu ile tecil yapıldığını nerde duydun Söyler misin? Çevrende hiç mi arkadaşın yok, yada hayattan kendini çok mu soyutladın? Oyle sey olmaz.

yurtdışına gidebilirmiyimin cevabı yada ne zaman seni havaalanlarında aramaya başlarlar soru 3 ün cevabı.


-------------
Her Türk Bebek Olarak Doğar.


Mesajı Yazan: vural
Mesaj Tarihi: 09 Nov 2010 Saat 1:52am
hiç bi şekilde erteleme şansm yokmu hadı tecılı gecelım hastayım yada ne bılıyım maddı dururmumdan dolayı 1 ay kadar ertelemek ıstıyorum gıbı sebebler yanı buna benzer klasık seyler gecerlı olmazmı cand ?


Mesajı Yazan: cand
Mesaj Tarihi: 09 Nov 2010 Saat 2:48am
Eskiden insanlar o celp donemini kapsayan raporlar alıyorlardı. Ancak 2008 de yada 2009 da kanun değişikliği oldu.
O kanuna gore eğitim durumunua fore 2 yada 4 yıl tecil yaptırabilirsin.
Mesela univ. mezunusun, direk gidiyorsun Şubene ben ertelemek istiyorum askerliğimi diyorsun hemen 2 seneye kadar tecil yapıyorlar.

ilgili kanun ve süreler burada.

http://www.asal.msb.gov.tr/esasicerik_dosyalar/kanun_degisikligi.doc

Bu kanun sonrası soyle bir durum ortaya cıktı. Artık sadece celp donemlerini kapsayan rapor işe yaramıyor çunku askeriye diyorki OK o günler hastaydın, hastalığın biter bitmez gel gene kabulümsün diyor:) yani teorik olarak kaçmayı imkansızlaştırıyor.

Ama genede ağaçtan düşenin halinden ağaçtan düşen anlar. Mutlaka çevrende sistematik bir şekilde askerlikten kaçan vardır. Türk insanı da kanunun açıklarını bulup onları kullanmakta iyiyizdir. 

Eğer 1 ay gibi bir izine ihtiyacın var ise sağlık raporu ile onu çözebilirsin. Ama o raporu verecek adamı nasıl bulursun bilemiycem. Öevrene sor soruştur, sistematik şekilde askerden kaçan birini bul. O yardımcı olacaktır.
-------------
Her Türk Bebek Olarak Doğar.


Mesajı Yazan: Metin07
Mesaj Tarihi: 09 Nov 2010 Saat 5:18am
Bugün eve mahkeme kağıdı geldi gecen sene 191 gunluk haberım olmadan yurtdısında oldugumdan dolayı yoklama kacagı olmusum eylul ayından askerlık subesıne gıdıp yoklamamı yaptırdım ve 1 senelık daha tecıl ettim askerliğimi.Orada bir dilekçe yazdım yoklama kaçağı olmamda kasıt olmadığımı belirttim.Şimdi şubat ayında mahkemem varmış bende 1 hafta sonra yurtdısına tekrar geri dönücem.Ne yapmam lazım tekrar mahkeme için geri dönmek mi zorundayım yada yurtdışı çıkışlarında bi problem yaşarmıyım bide bu olayın cezası hakkında bilgisi olan var mı?


Mesajı Yazan: Tunerk
Mesaj Tarihi: 09 Nov 2010 Saat 11:53am
Cokça arasam da forumda bulamadım benim durumumla ilgili bir açıklama. Birkaç başlığı birleştirsem de tam sonuca ulaşamıyorum yine. Bu konuyla ilgili fazlasıyla deneyimli gözüktüğün için de sana sormayı uygun gördüm. Benim durumumu açıklayan bir başlık varsa linkini de verebilirsin.

Benim durumum şöyle;

Mart ayında evime son yoklamadan kaçak olduğum belgesi geldi (Yaşım 30 bu arada, universite terkim) Bahsedilen süre içerisinde gidip son yoklamamı yaptırdım. O sırada şubedeki bayan "Senin yaşın gelmiş seni Mayıs'ta alırlar, Mayıs başı haber gelebilir" dedi. Ben ise teslim isteğime Kasım'ı işaretlemiştim.

Mayıs 12'de KKTC'ye geldim ve şirket kurmak için işlemlere başladım. Burda burokrasi biraz uzun sürdüğü için resmi kuruluş tarihi 4.8.10 olan şirketimle gerekli pasaport mühürünü (iş kurma izni) bugün aldım. Ancak öğrendiğim kadarıyla şu an gbt/terorle mucadele bu ikisinden birinde bakaya gözüküyorum.(Tr'deki evime hala celp gelmiş değil...)

Bugün itibariyle bakaya gözüktügüme göre beni büyük ihtimalle mayıs ayında beklediler. Kasım celbinden bakaya düşüp bu kadar çabuk sisteme işleneceğimi sanmıyorum. Celp şu ya da bu sebeple hala gelmedi(Adresim annemin evi gözüküyor. Şube ile aynı şehirde. Geldiği gün 28 kere arardı)

Şimdi 3 sorum olacak:

1-) Ben eğer mayıs döneminde çağırılıp askere iştirak etmediysem, şirketimin kuruluşu Ağustos olduğu için 3 senemi doldurup dövizli askerlikten faydalanamaz mıyım?

2-) Şu ya da bu sebepten dolayı ülkeye dönüş yapmam gerekirse (sanırım bu hafta içi olursa aynı gün) tutuklanıp mahkemeye çıkmam kesin mi?

3-) Mahkemeye çıkar isem sonrasında yurt dışına dönme işlemlerini ilk mesaj maddelerinde okudum, o biraz zor duruyor ama pasaport kontrolünde alıkonulup direk askere teslim edilme ihtimalim var mıdır?

Şimdiden cevap için teşekkürler...


Mesajı Yazan: vural
Mesaj Tarihi: 09 Nov 2010 Saat 1:19pm
sağol cand bu konuda hiç bilgim yok bırqun nerden bılebılırdım kı yurtdısına askerlıqımden dolayı sorunlarla boğuşacaqımı yanı ılk defa basıma geldıqı ıcın cahılım bu konuda sanada sacma sacma sorular sordum kusura bakma benı her defasında aydınlattıgın ıcın tesekkur ederım allaha emanet ol


Mesajı Yazan: cand
Mesaj Tarihi: 10 Nov 2010 Saat 12:09am
@tunerk

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Ccand%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml -

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Ccand%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - Celp ile ilgili hususlar Milli Savunma Bakanlığı tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu aracılığıyla duyurulur ve yurtdışı temsilciliklerine bildirilir. Bu ilan ve duyurular yükümlülere tebliğ mahiyetindedir."

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Ccand%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - Yani Sana gerekli bildirim yapılmış. Artık eve kağıt gönderilmiyor.
Hatta Mayıs-10 itibari ile E-devlet kapısı şifren ile direk sana ait olan celp bilgilerine ulaşabilirsin.

Cevaplar ,

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Ccand%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 1- faydalanırsın. İlk başvurun sonrası Şuben bir tutanak formu yollayacak, o forma savunmanı yazıp konsolosluk vasıtası ile gönderecekler. Eğer savunman Suben tarafından Oklenirse tecilin başlayacak. Ama Bakaya kaldığın donemle ilgili olarak mahkemen olacak. Ona iştirak, Takip et, ifadeni ver yakalanmadan. Yakalanınca başına gelecekler yukarıda yazılı okumuşsundur.1500-2500 ytl arası bir para cezası alacaksın bu davadan

2-Yukarda yazılsığı üzre mahkeme başlangıcı ile mahkemenin yakalama emri çıkartması arasındaki süre 1-2 sene. Bu arada sen paşa paşa gidip savcılığa ifadeni verirsen zaten mahkeme yakalama emri falan çıkartmaz.

3-Sivil mahkemelerin eskiden askeri mahkemeler gibi seni birliğe teslim etme yetkileri yok. Y.dışı tecil işlemini yaptıktan sonra TR ye gel tecil belgelerinle ifade ver, hakim y.dışına çıkış yasağı vermeyecek. Yani y.dışına çıkışında hiçbir problem olmayacaktır.
Ama herhangi bir tecilsiz mahkemede hakim karşısına çıkarsan, Hakim y.dışı çıkış yasağı uygulayarak bir sonraki celp donemine katılmanı sağlayacaktır.


-------------
Her Türk Bebek Olarak Doğar.


Mesajı Yazan: charlotte1
Mesaj Tarihi: 10 Nov 2010 Saat 1:54pm
vaktini ayirip buraya bilgilerini paylasan arkadaslara cok tesekkurler.
6*3=18-19 donemdir bakayayim, askerlik karari aldirip TR ye gittim. Askerlik kararim askerlik subeme ulasmadan TR ye gittim, pasaport kontrolunden gectim. 2 hafta kaldim, simdi Amerikadayim. Bakaya kaldigim donem zarfinda, 3 kere annemlerim evine Polis gidip beni sormus.
 
Ne kadar sansliymisim Smile


Mesajı Yazan: cand
Mesaj Tarihi: 10 Nov 2010 Saat 11:55pm
Bakayasın , 100% hakkında yakalama emri var. Ciddi bir para cezası ödeyeceksin. Dövizli yapamazsan (1095 günü), eğer uzun dönem askerlik yaparsan yandın. 15 ayı sana o komutanlar azcık acılı yaşatırlar.


-------------
Her Türk Bebek Olarak Doğar.


Mesajı Yazan: charlotte1
Mesaj Tarihi: 11 Nov 2010 Saat 6:15am

dovizli askerlik karari aldirdim, ocak 2011 de teslim olacagim. savunmalarimi ucer kopya olarak hazirladim konsolosluga yolladim. beklemedeyim.Mesajı Yazan: cand
Mesaj Tarihi: 11 Nov 2010 Saat 7:02am
O zaman iyi. Sadece para cezası ile yırtarsın. Uzun dönem boyunca bakaya olanlara gerçekten pek iyi davranmıyorlar askerlikte yoksa..

Ama tavsiyem. teslim tarihinden 1 kaç gün önce TR ye gitmen. Büyük ihtimalle kapıda yakalayacaklar. 1 günlük bir acı tecrübe yaşayabilirsin (yazımda okuyacağın üzere). Ayrıca bu durumda teslim tarihini bile kaçırabilirsin işler biraz uzun sürerse.

Tavsiye Aralığım 25-29 u arası TR de ol. iyi olabilir.


-------------
Her Türk Bebek Olarak Doğar.


Mesajı Yazan: Tunerk
Mesaj Tarihi: 11 Nov 2010 Saat 10:12am
cand öm attım bakarsan sevinirim


Mesajı Yazan: downunder
Mesaj Tarihi: 16 Dec 2010 Saat 12:30am
Arkadaslar ben Avustralyanin sydney sehrinde yasiyorum ve burda polisim.40 yasindayim ve hala askerligimi yapmadim.39 yasina kadar askerligim tecilli idi.simdi tam 1 senedir bakayim galiba.
Burdan konsolosluga gidip dovizli askerlik icin basvurdumda,7bin euro dan baska ceza odemem gerekecekmidir.ayrica, bu ayin sonunda turkiyeye gitmis olsam hava alaninda yakalanma sansim varmidir? cift vatandasim tesekkurler.


Mesajı Yazan: haydar07
Mesaj Tarihi: 08 Jan 2011 Saat 4:40am
selam kardes  ben 48 yasindayim nekadar euro odeyeceyim bana bilgi verirsen sevinirim saol...


Mesajı Yazan: haydar07
Mesaj Tarihi: 08 Jan 2011 Saat 4:41am
7668 euro du simdi zam mi geldi 15.000 olduMesajı Yazan: cand
Mesaj Tarihi: 08 Jan 2011 Saat 5:25am
Orjinalini yazan: downunder

Arkadaslar ben Avustralyanin sydney sehrinde yasiyorum ve burda polisim.40 yasindayim ve hala askerligimi yapmadim.39 yasina kadar askerligim tecilli idi.simdi tam 1 senedir bakayim galiba.
Burdan konsolosluga gidip dovizli askerlik icin basvurdumda,7bin euro dan baska ceza odemem gerekecekmidir.ayrica, bu ayin sonunda turkiyeye gitmis olsam hava alaninda yakalanma sansim varmidir? cift vatandasim tesekkurler.


Bakaya kaldıysan mahkemeye bir de caza odeyeceksin.

Yazımda da okuyacağın üzere yakalanma şansın tabii ki var.


-------------
Her Türk Bebek Olarak Doğar.


Mesajı Yazan: downunder
Mesaj Tarihi: 15 Jan 2011 Saat 5:21am

Bakaya kaldıysan mahkemeye bir de caza odeyeceksin.

Yazımda da okuyacağın üzere yakalanma şansın tabii ki var.
[/QUOTE]
saolasin kardes.simdi baka oldugumu nasil ogrene bilirim?internet uzerinden ogrenmek mumkunmu acaba? ben ekim 2011 de yapacagim.burda galiba 10bin australian dolara geliyor


Mesajı Yazan: properman
Mesaj Tarihi: 15 Jan 2011 Saat 7:01am
cand ,verdiğin bütün bilgiler için tşkler. benim durumum biraz değişik. ben ingiltereye 18 yaşında geldim.burada 17 sene kaçak olarak kaldıktan sonra  35 yaşında Türkiye'ye evlilik yapmak için geri döndüm. havaalanında hiç bir şekilde problemsiz giriş yaptım. evlenip oturma izini için başvurdum. ertesi sene 2008 de 36 yaşında ingiltereye geri geldim. ayrılırken havaalanında yine bir problemle karşılaşmadan Türkiye'den çıkış yaptım. 1095 yasal günüm mart 31 de dolacak. kısmetse 1 nisan'da konsolosluğa gidip peşin bedeli ödeyip başvuru yapacağım. sorularım:
  1)   yaşım 39. ben 7bin küsur mu ödeyeceğim yoksa yeni kanundan dolayı 10000 mi ödemek zorundayım?
2) 1 nisandaki başvurumda temmuz celbini talep edebilirmiyim? 3 ay sınırlaması var biliyorum 1 nisan dan 1 temmuza tam 3 ay yapar yoksa mecburi ekim'emi kalacağım(  ekim de olmaz   derlerse mecburi  seneye sarkıtıp (40 yaşında olacağım) acaba 10000 mi ödetmeye çalışırlar) temmuz  iş sebeplerinden dolayı bana en iyi uyan celpama başvurumu 1095 günden önce kabul etmiyorlar. O da 31 mart da bitiyor.  Konsolosluk 3 seneni doldur o zaman konuşuruz deyip başka hiç bir şey ya da bilgi vermedi.

3) eğer bakaya kalsaydım ben Türkiyeden çıkış yapamazdım(36 yaşında). geçen 3 sene zarfında değişiklik olabilirmi? yani acaba şu anda bakaya kalmış olabilirmiyim?

Eğer bu konularda beni biraz aydınlatabilirsen çok memnun olurum.
Böyle bir forum sitesi için senin ve diğer senior member'ların ellerine ve emeklerine sağlık.Çok teşekkürler


Mesajı Yazan: cand
Mesaj Tarihi: 15 Jan 2011 Saat 8:07am
properman ,

1 acıkcası yeni kanundan haberim yok geçip geçmediğinden ama hala ASAL sayfasında 2 kıstas var. 38 yas oncesi ve sonrası. SEn 38 yas sonrası olacağından 7300 kusur euro odemen lazım . 2011 odeme planında da oyle yazıyor.

2- Temmuz basvuruları konsolosluğun insiyatifine kalmıs bir durum. Yapabilirler de yapmayabilirlerde. Çunkü Temmuz ekim oldukca yogun 2 donem. Bunu aklından cıkartma. Ocak yada nisan olsa yeterli kontenjan olduğundan genelde yapıyorlar.

3- Kanun değişikliği 2008 gibi oldu. Yani 2008 sonrası sivil mahkemeler bu sorumluluğu aldı. Su anda buyuk ihtimalle yakalama emri adına cıkmıstır. Cıkmadıysa sanslısın Devlet seni unutmus :) Bunu meleketinde biri var ise savcılıktan sordurabilirsin.


-------------
Her Türk Bebek Olarak Doğar.


Mesajı Yazan: sıdık
Mesaj Tarihi: 06 Feb 2011 Saat 3:22pm
agustos 2011 de askere gitmem gerekiyor  aynı zaman da ocak 2012 de vize başvurusu yapacagım.ortlama 7-8 ay bakaya kalıyom. bu süre zarfında y.dışı çıkış yasagı koyulurmu.......


Mesajı Yazan: cand
Mesaj Tarihi: 07 Feb 2011 Saat 2:06am
Konabilir. Neden olmasın.

Ben yazımda yaklaşık 1 sene dedim ama, Devlet iş akışlarını gelişen bilgisayar teknolojisi ile günden güne hızlandırıyor. Yani sizin durumunuzda, 6 ay sonra da  y.dışı çıkış yasağı gelebilir.

Gelmese bile, bakaya kaldığınız dönemde Türkiyede olmanız ve yaklaşık 5-6 ay sonra y.dışına çıkmanız sebebi ile adınıza yakalama emri çıktığı zaman, türkiyeye girişinizde yakalandıktan sonra hakim büyük ihtimalle y. dışı çıkış yasağını kaldırmayacaktır. Çünkü genel geçer bahane olan vizem geç çıktı sizin için geçerli değil. Siz bakaya kaldığınız dönem ve sonrasında TR deydiniz.

Bu yolu seçecekseniz, 1095 gün boyunca TR ye gelememeyi ve 1095 gün sonunda TR ye donduğunuzde, mahkeme tarafından oldukça yüklü bir para cezasını ödeyeceğinizi kabullenmeniz lazım, ki bence biraz zor bir karar.

Aklınızda olsun.


-------------
Her Türk Bebek Olarak Doğar.


Mesajı Yazan: Mertd
Mesaj Tarihi: 09 Feb 2011 Saat 9:23pm
Cand Merhaba

YAzılarını okudum muhteşem net bilgiler içeriyor. Öncellikle çok teşekkür ederim bilgilerini paylaştığın için

Çok yakın bir arkadaşımın kardeşini polis, askerlik yüzünden bu gece gözaltına aldı. Çocuk 28 yaşında ve 2009 dan beri arama emri var demiş polis. Aslında arama emri olduğu donemde ogrenciydi ama universite kayyıt tarihinde harcını yatırmadığı için kaydı geçen sene silindi. Bu sene af çıktı ama haziranda kayıt olabiliyor. Savcı yarın sabah ne yapacak.? Direk askerlik subesine mi sevk eder yoksa ifadesini alıp yoklamanı yaptır mı der ? Hadi diyelim yoklama için askerlik subesine teslim edildi. HAstaneye sevkini istese asker eşliğinde mi gonderirler ?

Birde kardeşim 32 yaşında yoklama kaçagı durumunda ama hakkında ocak ayına kadar dava açılmadığını veya dosyanın mahkemeye iletilmediğini biliyorum. Ancak polise askerlik muhafiyeti geldi polis bunun üzerine 3 günden beri asayiş çevirmeleri yapıyor. Arkadaşımın kardeşinin gözaltına alındığı karakolda 3 kişiyi daha askerlikleilgili almışlar. Biliyorsun 46000 polis muhaf oldu bu durumda acaba ordu bunların yerine adam mmı toplayın dedide bu durum yaşanıyor. Birde bu mahkemelerin bakaya ve yoklama kaçakları ile ilgilenmeleri yerine idari para cezası işlemi ortaya kondu acama onu yasa cıkmadan uygulamaya mı basladılar.

E-devletten bahsetmişsin savcı hakkında dava mı açıyor. Dava açılırsa UYAPTAN gorebiliyorsun Ama savcı dava açmıyor ifade için çağırıyor gitmediği zaman yakalama emri mi çıkarıyor. Bu konu çok onemli cunku savcının verdiği yakalama emrini goremiyorsun uyapta eğer dava yoksa.

Birde 32 yaşında biliyorsun 29 yaş sınırı var devlet doktora milli sporcu ve yurtdışı çalışma dışında hiç bir baheneyi kabul etmiyor.

Hakkında yakalama emri yok yurtdısında çalışma izni alırsa askeliğini 38 yaşına kadar erteleybiliyo mu ? (her yıl durumunu bildirmek kaydı ile)


SOn soru Anayasa biliyorsun son referandumla değişti yurtdışı çıkış yasağı vatandaşlık gorevlerini yerine getirmeme maddesi kaltı diye biliyorum. Vergi borcu cek sent ve askerlik gibi konularda yurtdışı yasağı otomatik kalktı Hakimler hala askerlik yuzunden yurtdışı getiriyorlar mı ki ?

Çok soru sordum ama çoğu kişi merak ediyordur bunları. Bildiğin kadarı ile bilgilerini paylaşırsan çok teşekkür ederim

Mert


Mesajı Yazan: cand
Mesaj Tarihi: 10 Feb 2011 Saat 2:55am
Selamlar Mertd ,
Cavabını bildiklerimi açıklayayım
1- Hakim karsısına cıkacaktır. Hakim onu salıvericektir ifadesinin alınmasından sonra. Herhangi bir sekilde asker eşliğinde bir yere gonderilme olayı yok. O kalktı. Eskiden mahkeme sonrası hoop seni kıslaya gonderiyorlardı. Şimdi salıyorlar ama y.dısı cıkıs yasağı koyuyorlar ki bir sonraki celp donemi içerisinde TR de olasın bahanen kalmasın :)

2- 46000 polisin yerlerine adam koyması ile ilgili bir fikrim yok acıkcası. Ben nisanda askerim, benden sonrası tufan hayat modunu kendime bu aralar ilke edindiğimden çok fazla komplo teorisi üretemiyorum.. Onu gelecek nesillerdeki DAHTE arkadaşlara bırakıyorum.

3- Once savcı seni ifade vermeye cağrıyor mahkemene. Gidip efendi gibi ifade verirsen yakalama emri falan cıkmaz. Yakalama emrini e-devletten goremezsin. Zaten gorebilsen kimse yakalanmazdı herkes kaçardı. :)

4- 32 yasında biri y.dısına calısmaya giderse ve daha evvelden bakayalık durumu yok ise, erteletebilir. Y.dısına gittiğinde bakaya ise, şansına küssün. İşi neredeyse imkansız diyebilirim... Ama tecil durumu dovizli askerliğe engel değil. Bunla ilgili soru cevapları forumda bulabilirsin

5-Acıkcası anayasa değişikliği bu durumu nasıl etkiledi bilemiyorum. Ben referandumdan 6 gün once yakalandığımdan mevcut kosullar geerliydi bende. Ondan bu konuda son donemde yakalanan arkadaslar varsa onlar bu bilgiyi güncelleyebilir. Yada senin arkadasın vasıtası ile bizi bilgilendirebilirisin.


-------------
Her Türk Bebek Olarak Doğar.


Mesajı Yazan: Mertd
Mesaj Tarihi: 10 Feb 2011 Saat 10:05am
Cand

Bilgilendirme için teşekkürler arkadaşın kardeşini ifade alıp savcı bıraktı hakkındaki yakalama emrinide düştüler hemen. Suçu ogrenci olduğuna dair belgeyi alıyor askerlik subesine yazıyor askerlik subesi teyit için okula yazıyor bu sırada bunun kaydı siliniyor. Askerlik subeside herhalde sahte belge diye cocugu savcıya bildiriyor savcı cagırıyor tabi memlekitnde ama gelen yok sonra arama ve yakalam emri yazıyor. Neyse olay senin dediğin gibi tatlıya bağlanıyor...

32 yasında bakayalık durumu yoksa erteleyebilir demişssin aksi halde olmaz demişssin. Bakayalık yok ama 2008 yılından beri yoklama kaçağı. Henüz yoklamasını yaptırmadı. Yoklama kaçaklığı ile bakayalık arasında fark varmı yurtdışı çalışma izni ile askerlik ertelemesi arasında yoksa sadece bakayalarmı erteleyemez.

Bu arada sana hayırlı tezkereler diliyorum
Mesajı Yazan: coa2103
Mesaj Tarihi: 12 Feb 2011 Saat 12:43pm
Sevgili Cand ve diger uyelere simdiye kadar verdikleri bilgiler icin cok tesekkur ederim. Sizin de tahmin edeceginiz uzere, yakin zamanda askerlikle ilgili onemli gelismeler yasadim ve simdi sorunlarima/sorularima cevap ariyorum. Bu forumda ve digerlerinde durumumla tam olarak ortusen bir soru gormedigimden ben de kendi adima bir soru sormak istiyorum. Eger bilgisi olan arkadaslar cevap verebilirse cok memnun olurum.

Ben 2008 yilinin Eylul ayindan itibaren Dubai'de calisiyorum. Ancak erteleme islemimi Dubai'ye gittikten 10/11 ay kadar sonra yaptirdim (Yani Eylul 2009'da). Bu islemi yaptirmadan tam bir ay once, yani Agustos 2009'da, Bakaya durumuna dusmusum. Bunun sebebi de onceden doktora ogrencisi oldugum universiteden iliskimin kesilip, askerlik subesine konuyla ilgili bilgi verilmis olmasi.  Sonuc olarak, Agustos 2009'da bakaya kalmis olmama ragmen eylul 2009'da ertelemem, iki yilligina yapildi. Bu sirada bakaya durumuyla ilgili hakkimda dava acildi, durusmaya kendim geldim, durumu anlattim, hakim mahkemeyi bir yilligina erteledi. Ikinci durusmam Ocak 2012'de. Simdi merak ettigim iki sey var:

1-Eylul 2011'de ertelememin yenilenmesi icin basvurdugumda, bakaya davasi yuzunden bu ertelemede sorun yasar miyim?
2-Ertelemede sorun yasasam dahi, 2011 sonu itibariyle 1095 gunu dolduruyorum. Ekim-Aralik doneminde yurtdisinda calismaya devam edip dovizli askerlik icin basvursam, sorun yasar miyim?

Yardimda bulunan arkadaslar icin simdiden tesekkur ederim.
Saygilarimla
Onur


Mesajı Yazan: bezginbekir
Mesaj Tarihi: 12 Feb 2011 Saat 1:33pm
merhaba Onur,

ikinci sorun icin kesin olarak diyebilirim ki,
1095 gunu doldurduktan sonra dovizli askerlik yapabilirsin,
cunku dovizli askerligin tecil ile baglantisi kalkmis durumda..


Mesajı Yazan: cand
Mesaj Tarihi: 12 Feb 2011 Saat 3:00pm
SElam coa2103

2. sorunu bezgin bekir cevaplamıs

1- soruna gelince bir sıkıntı yasamazsın, hele ki bir onceki tecilini yaptırdıgın konsolosluksa hiç bir sey olmaz. Mahkemende gidip ifade verdiğinden büyük ihtimalle bişey yapmazlar sana, yada cuzi bir para cezası alırsın, o da küçük bir ihtimal.

Bu noktada bir hatırlatma.. Senin için artık gecerli değil ama sonraki insanlar için.

Ozellikle GCC ülkelerinde iqama (calısma -oturma vizesi) almak zordur. Bu sebeple iqamanı aldıktan 4-5 ay sonra bile olsa, gidip 4-5 ay onceden tecil baslattırabilirsin konsoloslukta. Bu konuda GCC ülkelerindeki konsolosluklar genelde yardımcı oluyorlar cunku GCC ülkelerinin muz cumhuriyreti katsayısı gercekten cok düşük. İllegal olarak bir işler karıstırmak zor biraz.

Yani biraz atik davransaydın bakaya kalmayabilirdin. En azından bu mesajı okuyan senin durumuna benzer arkadaslar varsa, sanslarını zorlayabilirler. Buyuk ihtimalle basarırlar da..


-------------
Her Türk Bebek Olarak Doğar.


Mesajı Yazan: coa2103
Mesaj Tarihi: 12 Feb 2011 Saat 5:31pm
Sevgili Cand ve Bezginbekir,
Cevaplariniz icin cok tesekkur ederim. Cok yardimci oldunuz gercekten.
Bunun yanisira burayi okuyan arkadaslar gercekten dikkat etmeli. Gider gitmek bu isleri halletmek cok onemli. Bastan katlanilacak kucuk bir zahmet sonrasinda buyuk basagrilarini onluyor. Ben daha atik davranmadigim icin simdi cok pismanim.
Bu arada mahkeme ve tecille ilgili tecrubelerimi de yeri geldikce burada yazacagim. Ilgilenen arkadaslara belki biraz yardimci olur.
Sevgiler
Onur


Mesajı Yazan: oadam
Mesaj Tarihi: 02 Mar 2011 Saat 7:15pm
Guzel yazmissin arkadas.

Havaalanindan alinma durumu enteresan oluyor. Bir de gece yarisi mesela kucaginda kucuk cocugunla gelmissen ve de isin goruldugu mahkeme katibinin tavsiyesini lafa alip, mahkeme gununden evvel ifade verebilmek icin ozellikle gelmissen kisisel tarihine not dusuluyor...
Olaya katabileceklerimvar:
1) Mahkemeye ciktiginda hakim 'davanin burada gorulmesini istiyor musun?' diye bir soru soruyor. Bana bunu soran maalesef tatminsizlik dolu bakislari olan genc bir kadindi. Benim samimiyetle ifade verme istegim ile bana resmen bagirip cagirdi, fakir.
Neyse, yanimdaki polis kardes 'aman abi bak dikkat et valla tutuklariz sonra seni' diye uyarmisti. Ben hasbelkader 'evet mahkemem burada gorulsun' dedim. Sonra memurun dedigine gore 'yok asil mahkememde gorulsun' demis olsam beni o mahkeme gunune kadar tutuklu tutacaklarmisss !!!

2) Ifade pek kaale alinmiyor. Esas olan 'suc isleme kasti olmadan' elde olmayan gerekcelerle kotu yola dustugunuzu dile getirmek.

3) Evett,, mahkemenizin oldugu adliye binasindan birilerine hemaan yalvarip dosyanizi oraya faks ettirmek onemli.

4) Benim durumumda cezam belli olduktan sonra gitmis olsam daha kolay olurdu. Bilemiyorum etkisi olmusmudur ama bana dort sefer bakaya kaldigim icin 4 ay hapis cezasi verildi ama alnim acik bir delikanli olmam hasebi ile,,, cezanin aciklanmasini hakim ertelemis. Yani bes sene icinde bir daha suc islemez isem dusuyor.

5) Bir de bu aranma kaydini dusurtmek gayet dertli bir is. Memurlarin tasiyesi ile gittim ilce amirligine bu konu icin, tekrar yurt disina cikmadan. Orada bir adam gordum adam aglamak ve gulmek arasinda. Bir zaman bir yere 100 lira borclanmis, alici yok ortada, adam borcunu odeyemiyor ama ayni zamanda da araniyor ... Yurt disinda bir iki yerde sirketi varmis, isinin basina gidemiyor.
Adam ortadan ikiye yarilacak gibi idi, biz de gulmekten yarildik kendi halimize !!!
Cand sen nerde yasiyorsun hocam, Londra'dan gecersen muhabbet edelim valla.


Mesajı Yazan: serko
Mesaj Tarihi: 08 Mar 2011 Saat 1:14pm
Merhaba arkadaşlar,
bakaya durumum sözkonusu olduğu için bu başlık altında yazmam uygundur.
Efendim gemiadamıyım. Üniversiteden sonra 2 yıllık tecil hakkım süresince yabancı bayraklı gemilerde çalıştım ve 6 aydan fazla Türkiyede bulunmama kaidesine riayet ettim ileride dövizle askerlikten faydalanabilmek için. Gemilerde çalıştığım süre boyunca bir türlü askerliğimi tecil ettirebileceğim uygun liman olmadı. 31 temmuz 2010 son yoklama tarihim iken o tarihte gemide bulunmaktaydım.
İşin içinde bir sürü teferruat ve tarih bulunduğundan yalın bir açıklaması mümkün olamayacak herhalde bundan sonrasının. Fakat şöyle, Kasım, Aralık ve Ocak ayının 16sına kadar Türkiyede izinde bulundum. 16 Ocakta gemiye katılmak üzere Türkiye'den çıkış yaptım. Ben gemideyken Şubat ayının ortasında evime ulaşan, 17 Ocak tarihli, askerlik ile ilgili kağıdımda Aralık celbine tabii iken .... , bakaya kaldığım ifade ediliyor. Bakaya kaldığım dönemde yurt içinde miydim, yurtdışındayken mi bakaya kaldım ben idrak edemedim fakat havalimanından elimi kolumu sallayarak ayrıldım. Bakaya kağıdımı müteakip 1 hafta içinde polis tarafından evime mahkeme kağıdı gelmiş. Bahsi gecen mahkeme 23 Martta kontratımın devamı nedeniyle yani ben gemide bulunduğum dönemde gerçekleştirilecek. Askerlik şubesi mahkeme bizi ilgilendirmez en kısa zamanda konsolosluğa gidip durumunu bildirsin demiş. Aynen öyle yaptım geçen hafta nihayet (ne yazık ki bakaya kaldıktan sonra) Tayland'ta konsolosluğa bakaya ifade formundan askerlik tecil formuna kadar bir dünya evrak teslim ettim ve kabul ettiler. APS ile şubeme gönderilecekti.
Yukarıda fazla karışıklığa mahal vermeden açıklamaya çalıştığım durumumla ilgili bir kaç sorum olacak nacizane,
 
-Yurtdışında bulunduğumdan mahkemeye gidemeyeceğim için sonucu ne olacaktır? Mahkeme ertelenir mi?
 
- Mahkemeye ailemin tuttuğu bir avukatın gitmesi, kopyasını gönderdiğim kontratımı ve diğer evrakları sunması mümkün müdür? Nasıl bir sonuç doğurur? Gerekli midir? Faydalı olur mu? :)
 
-Konsolosluktan gönderdiğim evrakların şubeme ulaşması ve şubenin uygun görmesi durumunda, şubenin mahkemeyi bilgilendirmesi ve hakkımdaki bakaya davasının düşmesi sözkonusu olabilir mi?
 
- Davam eğer ertelenirse kontrat bitiminde yurda dönüp mahkemeye çıkmam ifademi vermem para cezamısını ödemem sonrasında tekrar yurtdışına çıkabilir miyim. Yurtdışında konsolosluklarda tecil alabilir miyim?
 
Ben yazarken yoruldum :) okuma zahmetine katlananlardan kaçının cevap vermek gibi ağır bir yük altına gireceğini merakla bekliyorum.
 
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
 
Sn. cand, konuyla ilgili engin bilgi ve tecrübenizden beni mahrum bırakmamanızı umuyorum.
 
Saygılar...


Mesajı Yazan: drcolakoglu
Mesaj Tarihi: 20 Mar 2011 Saat 7:45pm
Arkadaslar merhaba,

Simdiye kadar gordugum forumlar arasinda yurtdisinda bakaya kalma konusu ile ilgili en guzel bilgileri burda buldum. Ozellikle Cand arkadasin cevaplari oldukca detayli ve aciklayici. Ben de sizden kendi durumumla ilgili yardim istiyorum.

1)Aralik 2008 den beri Amerika'da calisiyorum.
2)Kasim 2010 da pasaportumu kaybettim.(pasaportsuz erteleme olmuyor biliyorsunuz)
3)Aralik 2010 tecilimin bitis ayiydi.
4)Yeni pasaportumu 2011 subat 8 de aldim ve gerekli sayfalarin fotokopisini vererek 2 aydir konsoloslukta hazir olarak bekleyen diger evraklariminla beraber askerlik subeme gonderttim
5) 2011 Mart 10 gibi askerligimin Aralik 2012 ye kadar uzatildigina dair belge elime gecti.
6)2011 Mart 16 da bakaya kaldigima dair mektup elime gecti.


Konsolosluga gidip durumumu anlatan ifadeyi konsoloslugun tarihleri teyit eden bir yazisiyla beraber vereyim mi? Ifade verme daha kotu oluyor, nasil olsa tecillisin diyen var bu konuda ne dusunuyorsunuz? Ifade vermemek mahkeme acilmasini onluyor mu?

Nasil bir ceza odiycem ? mahkemem ne kadar surecek? Mahkemeye gelme sansim hic olmayabilir kacaga mi duserim bu sure icerisinde?

Lutfen bana bir yol gosterin.. Onumuzdeki ay 2 sene sonra ailemi gormek icin TR ye gelmeyi dusunuyordum.. Ulkeye girip cikmamda sorun olur mu?

Cevaplarinizi dort gozle bekliyorum !!! Simdiden cok tesekkur ederim !!Mesajı Yazan: cand
Mesaj Tarihi: 21 Mar 2011 Saat 1:25am
@ drcolakoğlu,
konsolosluk ifadesi sadece mahkemeye delil oluyor. Benim yazımda madde 2 de göreceğin üzere konsolosluğa ifade vermen tarihe not düşmekten öte olmuyor. Ama bu demek değil ki verme. Ver tabiiki ama bu mahkeme prosedürünü yada savcılığa ifade verme prosedürünü engellemiyor.

Bir de senin durumunda sanırım Aralık-Mart arası senin aktif bir calısma vizen vardı. Sadece pasaport eksikti. Bu sebepten dolayı, Konsolosluk Önceki Tecilin bitişi tarihli bir başvuru yapabilirdi. belki yapmıştır. Onu da bir öğren. Çünkü bakaya mektupları otomatik gider. Senin basvurunun TR ye varması 1-2 ayı bulabiliyor. Eğer öyle bir başvuru yaptıysa konsolosluk bakayalık durumun otomatik olarak düşer. Yani bakaya olmazsın. Bu durumu bir teyidle konsoloslukla. Belki hiç telaşe etmelik durumun dahi yoktur.

Önümüzdeki ay gideceksen. TR den ailen önce Askerlik şuben ile irtibata geçip adına açılan bir dava var mı yok mu araştırabilir. Çünkü Şubeler hemen savcılığı bildirmiyorlar. 1-2 ay bir rolanti durumları var. Ailen başvurunun yapıldığını falan bir bildirsin onlara da. Belgeler yolda desinler :) . Şaka gibi ama bazen işe yarıyor.
 
Eğer Onlar durum savcılığa bildirildi derlerse, memlekindeki savcılıkla irtibata geçip adına dava açılmışmı ne zaman açılmış öğrenebilirler. henüz daha 1 sene olmamışsa (ki olmamış) adına yakalama emri çıkmamıştır.

Ceza kısmıni gene yazdığım üzre, bakaya kaldığın süre zarfına göre değişiyor. En kısa mesafe tarifesi 1500 ytl den başlıyor, kaça kadar gidiyor bilmiyorum açıkçası. Ben 3 gün için 1500 ytl ödedim, 2 ay mahpusluğa karşılık. Ama sen gidip paşa paşa ifadeni verirsen yakalama emri olmadan, iyi niyetten bu ceza olmayabilir belki. Çünkü senin durumun biraz farklı. Bu durumu konsolosluk ifadenle pekiştir. gelirken yanına konsolosluğa verdiğin ifadenin aslı gibidir onaylı kopyasını al. Çünkü o ifadenin mahkemeye ulaşması nerden baksan 4-5 ay en iyi ihtimal.

Özet olarak . Bu süre zarfında nisan-11 itibari ile giriş çıkışında problem olmaz.

Madem amerkalardaymışsın o zaman cevabımızı bir amerkan atasözü ile bitirelim.

Güç seninle olsun Dr.


-------------
Her Türk Bebek Olarak Doğar.


Mesajı Yazan: drcolakoglu
Mesaj Tarihi: 21 Mar 2011 Saat 2:39am
Orjinalini yazan: cand

@ drcolakoğlu,konsolosluk ifadesi sadece mahkemeye delil oluyor. Benim yazımda madde 2 de göreceğin üzere konsolosluğa ifade vermen tarihe not düşmekten öte olmuyor. Ama bu demek değil ki verme. Ver tabiiki ama bu mahkeme prosedürünü yada savcılığa ifade verme prosedürünü engellemiyor. Bir de senin durumunda sanırım Aralık-Mart arası senin aktif bir calısma vizen vardı. Sadece pasaport eksikti. Bu sebepten dolayı, Konsolosluk Önceki Tecilin bitişi tarihli bir başvuru yapabilirdi. belki yapmıştır. Onu da bir öğren. Çünkü bakaya mektupları otomatik gider. Senin basvurunun TR ye varması 1-2 ayı bulabiliyor. Eğer öyle bir başvuru yaptıysa konsolosluk bakayalık durumun otomatik olarak düşer. Yani bakaya olmazsın. Bu durumu bir teyidle konsoloslukla. Belki hiç telaşe etmelik durumun dahi yoktur.
Önümüzdeki ay gideceksen. TR den ailen önce Askerlik şuben ile irtibata
geçip adına açılan bir dava var mı yok mu araştırabilir. Çünkü Şubeler hemen savcılığı bildirmiyorlar. 1-2 ay bir rolanti durumları var. Ailen başvurunun yapıldığını falan bir bildirsin onlara da. Belgeler yolda desinler :) . Şaka gibi ama bazen işe yarıyor.  Eğer Onlar durum savcılığa bildirildi derlerse, memlekindeki savcılıkla irtibata geçip adına dava
açılmışmı ne zaman açılmış öğrenebilirler. henüz daha 1 sene olmamışsa (ki olmamış)
adına yakalama emri çıkmamıştır.
Ceza kısmıni gene yazdığım üzre, bakaya kaldığın süre zarfına göre değişiyor. En kısa mesafe tarifesi 1500 ytl den başlıyor, kaça kadar gidiyor bilmiyorum açıkçası. Ben 3 gün için 1500 ytl ödedim, 2 ay mahpusluğa karşılık. Ama sen gidip paşa paşa ifadeni verirsen yakalama emri olmadan, iyi niyetten bu ceza olmayabilir belki. Çünkü senin durumun biraz farklı. Bu durumu konsolosluk ifadenle pekiştir. gelirken yanına konsolosluğa verdiğin ifadenin aslı gibidir onaylı kopyasını al. Çünkü o ifadenin mahkemeye ulaşması nerden baksan 4-5 ay en iyi ihtimal. Özet olarak . Bu süre zarfında nisan-11 itibari ile giriş çıkışında problem olmaz. Madem amerkalardaymışsın o zaman cevabımızı bir amerkan atasözü ile bitirelim.Güç seninle olsun Dr.


Can bey gercekten cok tesekkur ederim detayli bilgilendirmeniz icin. Suan saat gece 3 Amerika'da ve ben hala ayaktayim stresten.. Sizin mesajiniz beni buyuk olcude rahatlatti..

Sadece kafama takilan bir nokta var.. Tutuklama emriyle ilgili.. Yukarda size daha once soru sormus olan Onur bey benim cok yakin arkadasim, tesadufi bir sekilde farkettim. Kendisiyle bugun telefonla irtibata gectigimde bana ilk mahkeme icin 1 sene sonraya gun verildigini soyledi. Nasil olur da mahkeme olmadan tutuklama karari cikabilir 1 seneden once ? Ilk mahkemede boyle 3 gunluk gecikmeden oturu elinde 2013 e kadar tecili bulunan birini tutuklayabilirler mi? Benim su an itibariyle ilk mahkemeye kadar konsoloslukta ifade vermekten baska yapabilecek birseyim yok gibi duruyor. Ki bu da anladigim kadariyla onumuzdeki 1 sene demek.. Burda yanildigim yada yanlis anladigim bir sey var mi acaba?

Tekrardan cok tesekkur ederim !! Cok cok saolun !!


Mesajı Yazan: cand
Mesaj Tarihi: 21 Mar 2011 Saat 3:43am
1 sene sonraya mahkeme kararı cıkıyor hatalı bir Bilgilendirme olmus cunku benim mahkemem bakaya kaldıktan yaklasık ~5 ay sonra baslamıstı.
Bu arada tutuklama olmuyor . Yakalama emri oluyor. Eğer sürekli bir sekilde mahkeme davetlerine ragmen mahkemenize katıl(a)mıyorsanız, savcı sizi polis zoru ile davet ediyor:) Yani tutup seni askere gonderecekleri, yada hapse atacakları yok...  Sizin durumunuzda, konsolosluk ifadesi ile birlikte tutklama olmaz. Zaten sizin için daha yakalama emri falan cıkmaz. Mahkeme bile baslamamıstır.

Evet öncelikle, konsoloslukla bir irtibata geç durumunu onlarla konuş. Dediğim gibi memur sana basvurunun geriye donuk başladığını soyleyebilir (bu yazıyı okuyanların aklında olsun, bu tür durumlarda, bahsi geçen dönemi de kapsayan Aktif bir çalışma vizeniz varsa 1-2 aylık geriye dönük tecil basvurusu yapabilirsiniz. Tabii konsolosluk sebep belirtmesi lazım. Gerekirse memura rica edin / Konuyu hatırlatın. Çünkü onlar sizin tecil bitiş tarihlerinizi takip etmezler, Başvuru sırasında bu husus gözden hep kaçar, yada memurun fazladan döküman hazırlamak istememesinden ötürü görmezden gelebilir :) .). Eğer memur evet gel ifade vermen iyi olur, ben basvuruyu mart itibari ile baslattım  derse,  sen konsolosluğa ifadeni vermeye hazırla. Ama askerlik subenle irtibata gecmeyi genede unutma . Konsolosluk ifadesi, mahkemede çok işime yaramıştı. Çünkü TR de mahkemeler ABD mahkemeleri gibi değilmiş onu öğrendim. Pek kafana göre konuşamıyormuşsun :). O tutanakta afilli cümlelerle durumunu anlatırsan, faydalı bir eser bırakabilirsin arkanda.
-------------
Her Türk Bebek Olarak Doğar.


Mesajı Yazan: drcolakoglu
Mesaj Tarihi: 21 Mar 2011 Saat 4:05am
Orjinalini yazan: cand

1 sene sonraya mahkeme kararı cıkıyor hatalı bir Bilgilendirme olmus cunku benim mahkemem bakaya kaldıktan yaklasık ~5 ay sonra baslamıstı. Bu arada tutuklama olmuyor . Yakalama emri oluyor. Eğer sürekli bir sekilde mahkeme davetlerine ragmen mahkemenize katıl(a)mıyorsanız, savcı sizi polis zoru ile davet ediyor:) Yani tutup seni askere gonderecekleri, yada hapse atacakları yok...  Sizin durumunuzda, konsolosluk ifadesi ile birlikte tutklama olmaz. Zaten sizin için daha yakalama emri falan cıkmaz. Mahkeme bile baslamamıstır. Evet öncelikle, konsoloslukla bir irtibata geç durumunu onlarla konuş. Dediğim gibi memur sana basvurunun geriye donuk başladığını soyleyebilir (bu yazıyı okuyanların aklında olsun, bu tür durumlarda, bahsi geçen dönemi de kapsayan Aktif bir çalışma vizeniz varsa 1-2 aylık geriye dönük tecil basvurusu yapabilirsiniz. Tabii konsolosluk sebep belirtmesi lazım. Gerekirse memura rica edin / Konuyu hatırlatın. Çünkü onlar sizin tecil bitiş tarihlerinizi takip etmezler, Başvuru sırasında bu husus gözden hep kaçar, yada memurun fazladan döküman hazırlamak istememesinden ötürü görmezden gelebilir :) .). Eğer memur evet gel ifade vermen iyi olur, ben basvuruyu mart itibari ile baslattım  derse,  sen konsolosluğa ifadeni vermeye hazırla. Ama askerlik subenle irtibata gecmeyi genede unutma . Konsolosluk ifadesi, mahkemede çok işime yaramıştı. Çünkü TR de mahkemeler ABD mahkemeleri gibi değilmiş onu öğrendim. Pek kafana göre konuşamıyormuşsun :). O tutanakta afilli cümlelerle durumunu anlatırsan, faydalı bir eser bırakabilirsin arkanda.


Konsolosluk askerlik subesine gonderdigi evragin bir ornegini de bana gondermisti. O evrakta ne yazik ki islem tarihi Subat ayi olarak geciyor, ki bu da bakaya gercek anlamda kalmis oldugum anlamina geliyor.

Acaba askerlik subesiyle iletisime gec derken neyi kastediyorsunuz? Ne sormam gerekiyor bu noktada askerlik subesine? Tecilim var, buyuk ihtimalle carsamba gunu ifademi de vermis olucam tarihleri cok cok detayli olarak aciklayarak size ilk sorumda yaptigim gibi.. Sonra da Nisan ayinda Turkiye ye giricem.. Subeyle neden iletisime gectigimi ve ne sormam gerektigini aciklarsaniz cok sevinirim..

Herkes icin mukemmel bilgiler veriyorsunuz.. Tekrar cok tesekkur ederim..


EDIT: Sanirim gece saat 5 olmasindan oturu anlayamamisim.. Mahkemeye bildirilip bildirilmedigini sormami istiyorsunuz oyle degil mi? Bildirilmemisse belki savunmama ve sundugum evraklara bakarak dava acmayabilirler..


Mesajı Yazan: cand
Mesaj Tarihi: 21 Mar 2011 Saat 4:37pm
Bu arada benim dediğim işlem tarihi değil, tecil baslama tarihi. Yani geri tarihten tecili baslatabilirler. İşlem tarihi ise işlemin yapıldığı tarih olur. Bu belgeyi alınca şube bakayalık durumunu düşürür. Zaten butür durumlardan ötürü bakaya kaldığında evrakların geçulaşabileceğini düşünerek Subeler mahkemeleri 2-3 ay sonra bilgilendirirler dava durumları için

Evet. aynen öyle. Belgendeki tecil baslangıcını geriye donuk yaptıysa, yada suben calısma vizene gore geriden baslattıysa mahkemelik olmayabilirsin.
Bir umut ama sor.
Dediğim gibi  bu surecte TR ye giriş cıkısında bir sıkıntı olmaz.


-------------
Her Türk Bebek Olarak Doğar.


Mesajı Yazan: alay
Mesaj Tarihi: 24 Mar 2011 Saat 1:07pm
merhabalar,

2009da üniversite ile ilişiğim kesildi. 2011 affı ile geri döneceğim nasipse.

fakat 2011 ocaktan beri bakayayım. üniversiteyi aradım, bana "askerlikle ilişiği yoktur" belgesi almadan kayıt yapamayız dediler. o belgeyi alabilmem için kaydımın olması gerekiyor. yani o belgeyi alamam diye tahmin ediyorum.
yani üniversite yoluyla tecil hakkımın önü kapalı mı?

ikincisi ilk senaryo gerçekleşirse bakaya sildirme durumu mümkün mü? (kilo vs. maşallahım var ayıptır söylemesi.)

kısacası önümde okuyacağım sadece 1 senem var, ve üniversitemi bitirmek, ardından askere gitmek istiyorum.

Cevabınız için teşekkür ediyorum.


Mesajı Yazan: bezginbekir
Mesaj Tarihi: 24 Mar 2011 Saat 2:01pm
Yasin 29 yas altiysa, uni tecili hakkin var,.


Mesajı Yazan: alay
Mesaj Tarihi: 24 Mar 2011 Saat 3:43pm
teşekkürler bezginbekir,

biraz olsun rahatladım. ama prosedür nasıl işliyor, biliyor musunuz?


Mesajı Yazan: bezginbekir
Mesaj Tarihi: 25 Mar 2011 Saat 4:38am
yuksek lisans ornegi icin bilgi verebilirim,
senin durumunda da askerlik yasin geldigi icin benzer durum olabilir,

once askerlik subenden askerlik karari aldiriyorsun, daha sonra askerlik subenden alacagin askerlik durum belgen ile, okula kaydini yaptiriyorsun ve okulun ogrenci isleri, almis oldugun askere gitme tarihini ertelettiriyor,

bu konuda en saglikli bilgiyi askerlik subenden, cekiniyorsan ve vaktin de varsa, asal in bilgi edinme biriminden alabilirsin,

askerlikle ilisigi yok belgesinin, bana zamaninda konsolosluk memuri,
askerlikle ilgili gerekli islemi yapmissin(tecil, yoklama, terhis vs) anlamina geldigini soylemisti.


Mesajı Yazan: gtezcan
Mesaj Tarihi: 25 Mar 2011 Saat 8:39am
biraz evvel aradım şubeyi
yaştan yana sıkıntı yok 35e kadar yüksek yapabilirsin ama
yeni emir geldi bakaya isen erteleme yapamzsın dediler
evvela askere gidip sonra yüksek lisana devam edebiliyormuşum...
bir fikriniz var mı?


Mesajı Yazan: bezginbekir
Mesaj Tarihi: 25 Mar 2011 Saat 9:32am
yasalar, emirlerle yurutulmuyordur sanirim,
o yuzden, oncelikle, askerlik kanununun bir ornegi ile bir avukatin kapisini calmanizi, ve yasal durumu bir incelemenizi oneririm,

ulkede hersey olabiliyor, nitekim ustegmen olan bir akrabam da bakaya kalmis araniyordu gecen sene :)


Mesajı Yazan: gtezcan
Mesaj Tarihi: 25 Mar 2011 Saat 10:02am
abi açık konuşmak gerekirse subedekilerinde ne halt ettiklerinden haber olduklarını sanmıyorum
3 ayrı şube de 5 ayrı memurla görüştüm hepsi başka birşey söyledi.
hatta bir tanesi aman abi sakın gelme bir taahütname imzalatıyorlar sonra kaçarın da kalmaz dedi :)
asal bilgi alma dan bahsetmişsiniz yukarıda kontağı varsa paylaşır mısınız?


Mesajı Yazan: bezginbekir
Mesaj Tarihi: 25 Mar 2011 Saat 10:40am
http://www.asal.msb.gov.tr/telefonfaks/telfax.htm

ilgili asal mudurlugune(subeye degil)
mail ya da telefonla ulasabilirsin


Mesajı Yazan: miço
Mesaj Tarihi: 02 Jun 2011 Saat 6:24pm
merhaba ,faydalı bilgilerinizi ihtiyacı olanlara  aktardığınız  için teşekkür ederim. aöf iktisat 4.sınıftayım  7.yılımı  doldurduğum için tecil hakkımın kalmadığını  öğrendim. 1 kasım 2010 dan beri kaçak durumundayım. bu sene bitirip gitmek istiyorum askere.  aynı zamanda şoförlük yapıyorum ve sürekli yollardayım para kazanmak zorundayım. gbt kontrolünde yakalama çıkarmı  , ne gibi  yaptırım olur  bilgilendirirseniz sevinirim.


Mesajı Yazan: Jiyan
Mesaj Tarihi: 14 Jun 2011 Saat 1:24pm
Merhaba,

Detaylar icinde kacirdiysam da kusura bakmayin, ama 40 yas ustu birinin Tr ye bakaya durumunda iken gitmesi ve yaklanma durumu soz konusu olursa Yine de Turkiye sinirlari icinde dovizli askerlik haklarindan yararlanabilir mi? (Dovizli askerlik kosullarina haiz olan biri) Ben bu soruyu Ottawa Turkiye Buyu Elciligine sordum bana yararlanamayacagini soylediler, Ancak bundan eminim ki bir cok soruyu cevaplayacak kabiliyette insanlari istihdam etmiyorlar, bilmemelerine ragmen biliyormus gibi cevaplar veriyor ve insanlari yanlis yonlendiriyorlar,

Selamlar,


Mesajı Yazan: dandan
Mesaj Tarihi: 22 Jun 2011 Saat 8:17am
cand,
Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.
Benim sorum şu: c1 & d1 olayını kaç defa yapabiliriz?
 
Örneğin benim Kasım 2011'de tecilim sona eriyor, daha fazla uzatma hakkım yok, Aralık 2011'de teslim olmam lazım. Bakaya kalıp Ocak'ta mahkemeye çıkıp cezamı ödersem, Mayıs 2012'de tekrar teslim olmam gerekecek. Yine bakaya kalıp Haziran 2012'de tekrar mahkemeye çıkarsam ne olur? Cezayı ödemek dışında kalabileceğim zor bir durum oluşur mu? Oluşmaz ise bunu kaç defa tekrarlayabilirim. Nihai amacım Eylül 2012'ye kadar askere gitmemeyi başarmak, sonrasında yurtdışına çıkış planım var.
 
Ayrıca askerlik şubem cezanın otomatik merkezi sistem tarafından hesaplandığını söyledi. 2-3 haftalık bakaya kalmıış birine verilen ceza miktarı hakkında bir bilgin var mı?
 
Çok teşekkürler


Mesajı Yazan: cand
Mesaj Tarihi: 22 Jun 2011 Saat 12:04pm
Emin olmamakla birlikte,
c1-&d1 i o şekilde yalama yapmana izin vereceklerini sanmıyorum. Çünkü mahkeme sırasında bir yerlerde calıstığını ispat edememen halinde zaten bir sonraki celp doneminde askere gitmene hükmeder ve y.dışına çıkışını engelletebilir.

zaten bu süre içerisinde tekrar birliğine katılmazsan olay kritikleşir. Çünkü para cezası hapis cezasının paraya çevrilmesi. Yani hapis cezası alıyorsun ve 5 sene boyunca benzer bir suc işlememen gerekiyor. İşlersen hapis cezası alıyorsun 2.cide. Yani mantıken c1-d1 durumunu fazla yalama yapmamanı öneririm.

Eskiden insanlar celp donemleri zamanları sağlık raporları alırlardı, bilmiyorum hala o olaylar işliyor mu? Bence bu tarz bir cözğm daha güvenli olabilir.


-------------
Her Türk Bebek Olarak Doğar.


Mesajı Yazan: cagdasP
Mesaj Tarihi: 23 Jun 2011 Saat 12:30pm
Merhabalar
Sayfanız gerçekten konuda çok aydınlatıcı benim durumum biraz farklı ama ucundan dokunuyor. Ben Türkiye de 2008 yılında 2 yıllık önlisans bitirdim ve askerliğimi 31.12.2010 tarihine kadar tecil ettirdim. Yurt dısında okumaya karar verdiğimde 2010 Nisan ayında Almanya konsolosluğuna öğrenim için vize başvurusunda bulundum. Ve herzaman oldugu gibi vizem çok geç çıktı ve 2011 Ocak ayında okula başlayabildim Almanyada. Bu arada 2010 Ekim ayı içinde okuldan kabulum var dı ama vize çıkmadığı için bir sonra ki semester için başvuru yaptım tekrardan. Konsoloslukta eğitim ateşeliğinde öğrenci belgesi açtırmak için ve askerliği tecil ettirmek için başvurdum. Ama bir süre sonra benim askerliğimi tecil ettirme şansım olmadığını bunun sebebi de okula kayıt tarihimin tecil tarihinden sonra oldugunu belirttiler. Ve şu anda anlıyacağınız bakaya durumundayım.7 Temmuzda uçak biletim var ve ülkeye dönmeyi çok istiyorum rahatlamak için. Ama benim bir sorum var;
1- Ülkeye giriş çıkışta gümrük polisiyle problem yaşarmıyım, kalacağım süre en fazla bir yada bir buçuk ay
2- Şubemle görüştüğümde yurt dışı eğitiminde ki kadın bana daha erken bir problem yaşamazsın dedi, doruyu mu söylüyordur yoksa kadın yalan mı söylüyodur Türkiyeye gelsinde askere alınsın diye,
3- Şubemden ve e-Devlet kapısında ki sayfamdan öğrendiğim bana henüz bakaya durumumla ilgili mahkeme açılmamış,
4- Gümrük polisinin yaptıgı gbt ile dışarda ki polislerin yaptığı gbt aynı mı?
Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkur ederim.


Mesajı Yazan: rebetis
Mesaj Tarihi: 26 Jun 2011 Saat 5:23am
Selamlar arkadaşlar,

Askerlik şubesindeki memurların bana verdiği bilgiye göre 25Temmuz'dan sonra bakaya olacağım.Şubedeki memur net bir tarih vermese de işler ciddi sanırım,bir kaç güne tam tarihi öğreneceğim.
Diğer yandan Amerika'lı nişanlım ile k1 vizesi sürecindeyiz ve noa2 belgesi elimize ulaştı.Bir hafta içerisinde son vize paketi elimize geçecek.
Uzun lafın kısası bakaya iken yurt dışına çıkışta herhangi bir problem yaşar mıyım?
Ve bu konuyla ilgili İstanbul içerisinde danışabileciğim bir avukat önerebilir misiniz?
Ciddi şekilde yardıma ihtiyacım var,umarım cevap verirsiniz,
Çok teşekkürler ve herkese iyi şanşlar!


Mesajı Yazan: abraham
Mesaj Tarihi: 04 Jul 2011 Saat 12:33pm
selam sen türkiye yenin neresinden geliyorsun yoksa dis ülkeden mi?
sana birseyler sorcam?e-mail olurmu selam abraham


Mesajı Yazan: croyant
Mesaj Tarihi: 11 Jul 2011 Saat 5:59pm
selam degerli arkadaslar

ben avusturyada yasiyorum, yasim 42, bakayayim tabi ki, avusturya vatandasligi var, türk vatandasligindan
bakaya veya mahkemelik oldugum icin cikis vermediler. niyetim 38 yasini doldurmadan cikisa bas vurmakti, ama isler uzayinca böyle oldu. dolayisiyla cifte vatandasligim var. Avusturya memurlari cikisin verilmedigini belgeleyince kabul ettiler. dövizli askerlik yapacak kadar param yok. aslinda tek istegim askerligi yapmadan türk vatandasligindan cikmak.

yardimci olabilirseniz cok sevinirim.Mesajı Yazan: efekentli
Mesaj Tarihi: 13 Aug 2011 Saat 3:31pm
merhaba sayin cand yazilarinizi okudugum kadariyla bilgi sahibi kisisiniz. banada yardimci olabilirseniz sevinirim. benim sorum digerlerinde farkli gibi. ben 1983 dogumluyum ve 4bucuk yildir ingilterede yasiyorum oturum vizem var ve ingiliz pasaportunu kasim ayinda basvuracagim ilk ertelememi aralik 2009 da yaptirdim ve ikinci ertelemem ise eylul 2011 de yaptiracagim. asil sorum ise ben 6 ay ingilterede ve 6 ay turkiyede calismak istiyorum 4bucuk yildir ayni firmada calismaktayim eger turkiyeye calismaya gidersem diger ertelemerde 6 ay ingilterede  calistigim belgelerde konsolosluk tarafindan gorunecek. bu herhangi bir problem cikara bilirmi, askerlik parasini odemis degilim turkiyede 6 ay ingilrede 6 ay calismam dovizli askerligi iptal ettire bilirmi yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler  


Mesajı Yazan: egem
Mesaj Tarihi: 22 Aug 2011 Saat 2:29pm
Merhaba cand kardes bilginiz var yardimci olurmusunuz tesekurler.
43 yasindayim ingiltere pasaportum var asker kacagi degilim yoklama kacagim turkiye gidersem kapida herhangi bir sekilde zorluk cikarmi ???? gecen bir arkadas gitti geldi yoksam sans oyunumu ??? ilginize tesekurler.   


Mesajı Yazan: aslan01
Mesaj Tarihi: 21 Sep 2011 Saat 5:42am
slm.

ben buguün gidip e-devlet sifresi aldim ve giris yaptim.
benim hakkimda herangi bi acilmis dava olmadigini gördüm.bakayalara sivil mahkemelerin baktigina göre ,ve herangi bir adima davada acilmadigina göre türkiyeye giris yapabilirmiyim .

saygilar.


Mesajı Yazan: bedi-bedr
Mesaj Tarihi: 17 Oct 2011 Saat 4:48am
Arkadaşlar,bundan 1,5 sene önce askerliğimi erteliyip,bir süre denizcilik yapmış biriyim karaya döndükden sonra askerlik kararı aldırtdım ama dilekçeden sonraki 3 dönemde askere beni göndermediler,son ertelemeden sonra tekrar denizlere dönmek istiyorum bir sonraki asker alım dönemine az kaldı ve kesin gidip gitmiyecgimi bilmiyorum şimdi sorularıma gelirsem:

1-Gemiye çıkıpda(yabancı bayrak) zamanında dövizli askerlik başvurusu yapamayıpda bakaya durumuna düştüğüm halde başvuru yaptıgımda bakaya durumum kaldırılırmı?
2-Zamanında askeriye teslim olmayıpda yurt dışına çıkış yapmak istediğimde sorun yaşarmıyım
3-Olurda yabancı bayrak çıkamayıpda Türk bayraklı gemiye çıktıgımda kontrat bitiminde(ortalama 6 ay gibi) geri geldiğimde sorun yaşarmıyım,özelliklede Türk bayraklı gemide çalışdıkdan sonra yabancı bayrak bulup işe çıkmaya kalkdıgımda bu geçen zamandan dolayı dövizli askerlik başvurusu yapıp bakaya durumundan çıkabilirmiyim


Mesajı Yazan: Berlinden
Mesaj Tarihi: 25 Nov 2011 Saat 5:57am
Merhaba arkadaşlar,

Erdoğan, yurt dışında 3 yıl çalışanların, 10 bin euro bedelle askerlik yapacaklarını, 38 olan yaş sınırı ile 21 gün temel askerlik hizmeti yapma zorunluluğunu kaldırdıklarını söyledi.

Soru: Yaş sınırı kalkacağına göre yaş sınırını geçip bakaya kalanların bakaya kalma durumuda mı kalkıyor ? Yani yaşın kaç olursa olsun 10 bin euro`yu ödediğinde görevini yerine getirmiş oluyorsun ve ödeyene kadar da asker kaçağı statüsünde olmuyorsun mu demek ? Bilen biri açıklarsa sevinirim.Mesajı Yazan: Erkan68
Mesaj Tarihi: 25 Nov 2011 Saat 6:06am
Orjinalini yazan: Berlinden


Soru: Yaş sınırı kalkacağına göre yaş sınırını geçip bakaya kalanların bakaya kalma durumuda mı kalkıyor ? Yani yaşın kaç olursa olsun 10 bin euro`yu ödediğinde görevini yerine getirmiş oluyorsun ve ödeyene kadar da asker kaçağı statüsünde olmuyorsun mu demek ? Bilen biri açıklarsa sevinirim.

Bende bunu cok merak ediyorum, yas siniri kalkacak diyorlar, ama kalkarsa ozaman kimse odemez o parayi. Odetmek icin mutlaka bunun bi engeli olmali, ama nasil turlu engeller cikabilir onu bilmiyoruz henuz..

Biri insallah buna bir aciklama getirir, sulalemizdeki genclerin hepsi su anda telas icinde askerlik muracatlarini yapiyorlar..


-------------
Saygilarimla..
Erkan.


Mesajı Yazan: Berlinden
Mesaj Tarihi: 25 Nov 2011 Saat 6:19am
Benim yaşım 40. Bakaya kaldığımdan dolayı seneye 7500 Euro ödeyip Burdur`a gidecektim. Simdi her şey değişti gibi.  


Mesajı Yazan: dizzy
Mesaj Tarihi: 25 Nov 2011 Saat 7:49am
Hocam siz 10 bin Euro terleyeceksiniz..olay bitiyor...21 günde kalkti


Mesajı Yazan: Berlinden
Mesaj Tarihi: 25 Nov 2011 Saat 9:09am
Orjinalini yazan: dizzy

Hocam siz 10 bin Euro terleyeceksiniz..olay bitiyor...21 günde kalkti


Tabii haklisin bu miktar ödenecek. Benim sorum farkli. Bu miktari ödeyene kadar asker kacagi miyiz ? Ödemeden evvel sorunsuz bir sekilde Türkiye`ye giris cikis yapabilecek miyiz ?


Mesajı Yazan: dizzy
Mesaj Tarihi: 25 Nov 2011 Saat 9:50am

Önceki tüm davalar sorusturmalar ortadan kalkiyor,basvurudan sonra istediginiz yere gidebilirsiniz fakat ödemeyi bitirmediniz süre 6 aydan fazla yurtdisinda bulunamasiniz..Pesin öderseniz problem yok..taksitle ödemeyi düsünürseniz ödeme bitenen kadar bu 6 ay meselesine dikkat edin yater..Kacak,bakay durumuda ortadan siliniyor yasayla beraber..gecmis olsunMesajı Yazan: Erkan68
Mesaj Tarihi: 25 Nov 2011 Saat 10:07am
Orjinalini yazan: dizzy

... fakat ödemeyi bitirmediniz süre 6 aydan fazla yurtdisinda bulunamasiniz..Pesin öderseniz problem yok.....


Yurt disi mi ? Yurt icimi demek istedin ?

Butun gurbetciler ozaman bir anda kacak durumuna dusecek bu parayi pesin odeyemezlerse..


-------------
Saygilarimla..
Erkan.


Mesajı Yazan: cindycate
Mesaj Tarihi: 25 Nov 2011 Saat 12:36pm
Orjinalini yazan: Erkan68Orjinalini yazan: dizzy

... fakat ödemeyi bitirmediniz süre 6 aydan fazla yurtdisinda bulunamasiniz..Pesin öderseniz problem yok.....

Yurt disi mi ? Yurt icimi demek istedin ?Butun gurbetciler ozaman bir anda kacak durumuna dusecek bu parayi pesin odeyemezlerse..


tüm taksitleri ödedim fakat türkiyede 6 aydan fazla bulundum ne olacak şimdi bana..? Bilgisi olan varmı teskeremi alamazmıyım


Mesajı Yazan: dizzy
Mesaj Tarihi: 25 Nov 2011 Saat 3:48pm
 taksitleriniz bitmedigi ve tahrisinizi almadihiniz müdetce ikamet ettiniz yerden haricinde 6 aydan fazla kalamasiniz----yani almanya da ikamet ediyorsaniz tr de kalamasiniz...ama ödemeyi bitirp veya pesin öderseniz olay biter


Mesajı Yazan: cindycate
Mesaj Tarihi: 26 Nov 2011 Saat 10:13am
ya kaldım diyorum işte, taksitleri bitirdim geldik teskere almaya ama emniyete soruyorlar giriş çıkışları bende sorun var. benim halim bundan sonra ne olur diye soruyorum.


Mesajı Yazan: Berlinden
Mesaj Tarihi: 28 Nov 2011 Saat 7:17am
Orjinalini yazan: Berlinden

Merhaba arkadaşlar,

Erdoğan, yurt dışında 3 yıl çalışanların, 10 bin euro bedelle askerlik yapacaklarını, 38 olan yaş sınırı ile 21 gün temel askerlik hizmeti yapma zorunluluğunu kaldırdıklarını söyledi.

Soru: Yaş sınırı kalkacağına göre yaş sınırını geçip bakaya kalanların bakaya kalma durumuda mı kalkıyor ? Yani yaşın kaç olursa olsun 10 bin euro`yu ödediğinde görevini yerine getirmiş oluyorsun ve ödeyene kadar da asker kaçağı statüsünde olmuyorsun mu demek ? Bilen biri açıklarsa sevinirim.Yok mu bu konu hakkinda bilgisi olan ?


Mesajı Yazan: birbilen
Mesaj Tarihi: 24 Dec 2011 Saat 10:12am
Orjinalini yazan: Berlinden

Orjinalini yazan: Berlinden

Merhaba arkadaşlar,

Erdoğan, yurt dışında 3 yıl çalışanların, 10 bin euro bedelle askerlik yapacaklarını, 38 olan yaş sınırı ile 21 gün temel askerlik hizmeti yapma zorunluluğunu kaldırdıklarını söyledi.

Soru: Yaş sınırı kalkacağına göre yaş sınırını geçip bakaya kalanların bakaya kalma durumuda mı kalkıyor ? Yani yaşın kaç olursa olsun 10 bin euro`yu ödediğinde görevini yerine getirmiş oluyorsun ve ödeyene kadar da asker kaçağı statüsünde olmuyorsun mu demek ? Bilen biri açıklarsa sevinirim.Yok mu bu konu hakkinda bilgisi olan ?
 
Hayır arkadaş. Eğer 38 yaş sonuna kadar dövizle askerlik başvurusu yapmazsan, 38'den sonra erteleme işelmi yapılmayacağı için, yoklama kaçağı veya bakaya durumuna düşüyorsun. Yani başvuru yapana kadar TR de aranacaksın. Ayrıca; 38'den önce başvuranlar 10.000 avroyu ister peşin ister 4 taksitte ödeyebilirken, 38'den sonra başvuranlar bu parayı doğrudan peşin ödemek zorunda kalıyorlar. MSB dövizle askerlik ve bedelli askerlik konularında aşağıdaki linkte duyuru yapmı. Bütün soruların cevabı aşağı yukarı bu açıklamalarda yer alıyor.
 
http://www.msb.gov.tr/anasayfa/phpscr/bedelli_menu.htm - http://www.msb.gov.tr/anasayfa/phpscr/bedelli_menu.htm  


Mesajı Yazan: gursoykemal
Mesaj Tarihi: 04 Jan 2012 Saat 6:03pm
merhaba arkdaslar

benim universiteden sonra 2 yillik tecilim 30 ekim 2011 de bitti ve bakaya durumuna dustum.
daha eve kagit gelmedi ama subeyi aradigimda bakaya oldugumu soylediler. subatta yurtdisina cikmam lazim acaba pasaport kontrolunde sorun cikar mi? yardimci olursaniz sevinirim


Mesajı Yazan: gursoykemal
Mesaj Tarihi: 05 Jan 2012 Saat 10:15am
Arkadaslar kendi sorumu kendim cevaplayayim

2010 yilinda yapilan ve kabul edilen referandumla hem vergi borcu hemde vatani borcu olanlarin yurt disina cikis yasagi kaldirildi..

http://www.hukukihaber.net/mevzuat/71-bin-kisiyi-rahatlatan-yasa.htmMesajı Yazan: birbilen
Mesaj Tarihi: 07 Jan 2012 Saat 5:48am
Orjinalini yazan: gursoykemal

Arkadaslar kendi sorumu kendim cevaplayayim

2010 yilinda yapilan ve kabul edilen referandumla hem vergi borcu hemde vatani borcu olanlarin yurt disina cikis yasagi kaldirildi..

http://www.hukukihaber.net/mevzuat/71-bin-kisiyi-rahatlatan-yasa.htm

  
 
Doğru. Askerlik hizmeti nedeniyle aranma durumuna bağlı yurt dışına çıkış yasağı kalktı ancak askerlik hizmeti nedeniyle arandığın hava alanı polisi tarafından bilgisayar kayıtlarından tespit edilirse, askerlik işlemini yaptırmak için seni en yakın askerlik şubesine gönderirler. Eğer bu durum uçağın kalkışına farz edelim yarım saat kala yaşanırsa, dolaylı olarak yurt dışına çıkman engellenmiş olur. Yani, yurt dışına çıkış yasağı konmadan yurt dışına çıkışın engellenir:))
 
Yapman gereken şu arkadaşım; öncelikle hemen bir askerlik şubesine uğra ve bakaya ifadesi vermek istediğini söyle. Yedek Subay adayı olduğun için, seni 31.03.2012 tarihinden önce zaten askere sevk edemezler. Bakaya mahkemesi için dosyan hazırlandıktan sonra sana askere sevk tarihini tebliğ eden bir çağrı pusulası imzalatırlar ve bir suretini de sana verirler. Bu belge elinde olursa, hava alanında tespit edilsen dahi, belgeyi gösterip askerlik işlemini yaptırdığını polise kanıtlayabilirsin. Aksi takdirde, uçağı kaçırmak gibi bir tehlikeyle yüz yüze gelme ihtimali doğar.


-------------
BirBilen


Mesajı Yazan: wishluck
Mesaj Tarihi: 04 Feb 2012 Saat 6:14am
çok güzel yazmışsınız benim sorum şu ben aralık celbinde bakaya kaldım fakat baka devlete geçmeden (askerlik şubesinin dediği) aralık ayının 19 unda yurtdışında konsolosluktan tecil ettirdim. tecil ettirdikten 10 gün sonra bakaya kaldığıma dair kağıt geldi benim elimde ise tecil ettirdiğime dair konsolosluktan belgem var. şimdi benim türkiyeye giriş çıkış yaptırmam lazım havaalanında sıkıntı olur mu ? sıkıntı olursa gbt ye geçilmemişse elimdeki kağıt işe yarar mı


Mesajı Yazan: keci
Mesaj Tarihi: 10 Mar 2012 Saat 7:33am
Öncelikle böyle bir sayfa acildigindan dolayi emegi gecenlere cok tesekkür ederim.Bilinmesi gereken hemen hemen herseyi bulmak mümkün.Elinize saglik.

Herkese selamlar,
Bu konu basligi altinda sayfanin hepsine göz attim.Fakat kendimle ilgili bir soruya yanit bulamadim.O yüzden sorma geregi duyuyorum.Cevap verebilirseniz cok sevinirim.Cünkü cooook ACIIIIL!!!!

Durumum su; yurtdisinda 2.kez lisans egitimi aliyorum.Tecilimi yurtdisina cikmadan önce TR'de yaptirmistim ve bu tecil bu Mart sonu itibari ile bitecek,nisan celbine katilmaz isem 25 Nisan'dan itibaren bakaya kalmis olacagim.
Benim bu durumda yapabilecegim nelerdir?

1-Celp dönemini kapsayan bir rapor alirsam, bu konu sorulmus ama söyle sormak istiyorum.Bu rapor'un savunma icin bir artisi olurmu.

2-Bakaya kalmadan önce yabanci ile evlenmek icin konsolosluga basvurursam evlilik durumunda dogan statü degisimi(yabanci es üzerinden oturum ve calisma izni alinmasi) nedeni ile hem bakaya'dan kurtulmus olur hem de tecilimi 39 yasima kadar yapmis olur muyum?

Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.


Mesajı Yazan: ogrenci101
Mesaj Tarihi: 10 Mar 2012 Saat 3:36pm
Yukaridaki soruya cevap olarak:

1) Celp donemini kapsayan bir saglik raporu alabilirseniz askerlik subesu bunu gecerli neden olarak sayar. Yalniz bildigim kadariyla sadece ciddi durumlarda bu soz konusu olabiliyor yani raporu inceliyorlar, her raporu da zaten kabul etmiyorlar, uzun sozun kisasi ciddi bir saglik probleminiz yoksa zor.

2) Oturum ve calisma izni aldiginiz takdirde tecil hakki dogar, yanliz bu izinlerin alinmasi uzun surer hatta evlilik vb. durumlarda daha da karisir isler yani Nisan'a yetistiremezsiniz, ama becerebiliyorsaniz bilmem tabii.

38 yasina kadar tecil ettirme durumu yabanci ulkede surekli oturum izni almis Turk vatandaslari ve cifte vatandasligi olanlar icin gecerlidir, calisma izni size kontratinizin bittigi tarihe kadar tecil hakki verir.

Sanirim 2. lisans egitimi aldiginiz icin askerlik tecili yaptiramiyorsunuz, 1. lisanstan dogan 2 senelik tecili kullaniyorsunuz bu durumda daha yuksek derecede bir egitime devam etmek veya yurtdisinda calismak durumlari disinda askerligi tecil ettirme hakkiniz yok.

Benim bilgim ve dusuncelerim bunlar, yalniz gecen sene bakaya kanununda onemli degisiklikler oldu, daha fazla bilgisi ve deneyimi olan kisilerden ogrenirseniz daha iyi olur. Konsolosluklarda da yol gosteririler diye umuyorum. Iyi haberler veremedigim icin uzgunum, umarim isleriniz dilediginiz gibi gider, saglicakla.


Mesajı Yazan: keci
Mesaj Tarihi: 11 Mar 2012 Saat 4:06pm
Cevabiniz icin cok tesekkürler  ogrenci101.Konsolosloukta Evlilik Islemleri biraz uzun sürecek.Ama sonucta o islemlerden sonra evlenecegiz.Bu süre icerisinde ben Bakaya kalmis olacagim.
Aklima tek takilan soru ben bakaya kalmis olsam bile statü degisikliginden 38 yasa kadar tecil hakki yine de dogar mi?


Mesajı Yazan: ogrenci101
Mesaj Tarihi: 11 Mar 2012 Saat 7:45pm
Yeni duzenlemelerden anladigima gore evleniyor olmak zaten celbe katilmamak icin gecerli sebep sayiliyor dolayisiyla askerlik subesi evliligi mazeret olarak sayip bakaya dosyasi acmayabilir. 38 yasina kadar tecil hakki dogmaz diye tahmin ediyorum cunku evlenir evlenmez surekli oturum alamazsiniz. Yalniz evlilik sebebiyle verilen oturum askerligi erteletmek icin gecerli olur saniyorum. Evlendikten 2 sene sonra da surekli oturum icin basvuruda bulunabiliyorsunuz (Almanya icin, diger ulkeleri bilmiyorum), ondan sonra 38 yasina kadar ertelebilirsiniz. Yalniz bu bilgilerim kesin degil o yuzden daha saglam bir kaynaktan ogrenin. Bu arada pasaportunuzun gecerliligi dolmak uzereyse bakaya kalmadan her ihtimale karsi yenilemekte fayda var, 10 sene uzatabilirsiniz ve basvurduktan sonra pasaportunuzun elinize gecmesi 2 hafta kadar surer. Akliniza takilan soruyla ilgili olarak da; bakaya kalanlarin erteleme islemleri yapilmaz diye bir madde vardi, o da degisti mi bilemiyorum, degismemis olsa gerek, bu yuzden bakaya sorununuz cozulmeden erteleme yapamazsiniz. Kolay gelsin, isiniz rast gitsin.


Mesajı Yazan: mikeryuw
Mesaj Tarihi: 05 May 2012 Saat 3:58am
sorum su: ben turkieye yurtdisindan donecem ve bakaya durumum var ,kapida(giriste) yakalinirsam zorla askerlik islemlerimi yaptirip askerliyimi yapacagim yere gonderirler mi? yoks bir askerlik subesine gonderilip ifadem alindiktan sonra serbest mi brakirlar? bedelliden yararlanacagimi soylesem yarari olur mu?


Mesajı Yazan: misty
Mesaj Tarihi: 13 May 2012 Saat 1:43pm
heryerde aradim, hicbir yerde bulamadim. kardesler bi el atinda biraz basimin agrisi gitsin. elden ayaktan dustum bu ne yaw... yillardir ingilterede yasiyom, 20 yil oldu neredeyse, oturumda var. burada ogrenci iken askerligi tecil ettiriyordum daha sonra coluk cocuk evlilik mortgage derken 8-9 yildir asker kacagi gozukuyorum. simdi ben bu 30.000 ytl'yi odeyecem bide bunun ustune benden su kadar yildir bakayasin x miktar daha odeyeceksin derler mi? yoksa bu odenecek olan 30bin lira hepsinimi kapsar (bir nevi af gibi)? bi bileniniz var mi acep? simdiden sagolun...


Mesajı Yazan: keci
Mesaj Tarihi: 22 May 2012 Saat 4:02pm
Merhaba arkadaşlar bildiğiniz üzere şu anda askerlik kanunu ile ilgili milli savunma bakanlığında onaylanmış ve yakında kanunlaşacak bazı değişiklikler var. Burada şöyle bir cümle gözüme çarptı "Yükümlüler hakkında ertesi yıla bırakma, sevk geciktirmesi veya ''askerliğe elverişli değildir'' kararı sağlık raporlarını tanzim etmeye yetkili makam, asker hastanesi sağlık kurulu olacak..."
http://www2.tbmm.gov.tr/d24/1/1-0618.pdf

BU CÜMLEDEN BENİM ANLADIĞIM ASKERLİĞİN DİĞER CELP DÖNEMİNE ERTELENMESİNDE ARTIK AİLE HEKİMLERİNDEN VEYA DEVLET/ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDEN ALINAN RAPORLARIN TSK TARAFINDAN KABUL EDİLMEYECEĞİ ŞEKLİNDE... YANİ SADECE ASKERİ HASTANELERDEN ALINAN RAPORLAR GEÇERLİ OLACAK.


Mesajı Yazan: keci
Mesaj Tarihi: 22 May 2012 Saat 4:33pm
Merhabalar arkadaslar,
Daha önce evlilik ile ilgili bi soru sormustum.Onunla ilgili bir yazi buldum.Söyle bir aciklama var:
"d. Yabancı ülkelerde oturma veya çalışma iznine sahip bir bayanla evlenerek "aile birleşimi antlaşmaları" kapsamında kendisine başlangıçta sadece oturma izni verilen, ancak çalışma izni verilmediği için işçi statüsü kazanamayanlar da “potansiyel işçi” olarak kabul edilir ve çalışma izni alıncaya kadar başvuru yılını takip eden yılın 31 ekim tarihine kadar askerlik işlemleri ertelenir."

Kaynak: http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/yurtdisiislemleri.htmMesajı Yazan: BenErdogan
Mesaj Tarihi: 02 Sep 2012 Saat 7:40pm
Selamlar harkese.
Yaş 43, ve 24 senedir memlekete gitmedim. En son 1988'de Askerlik şubesinde ilk yoklama oldu ve galiba 6 ay veya 1 sene tecil oldu.
24 senedir ingilterede oturuyorum ve iş, aile, mortgage (banka borcu) derken askerlik geri safta kaldı tabi. Eşim ingiliz ve ben de ingiliz vatandaşıyım çoluk çocuk derken, ekmek kavgasına düştük.
Ayrıca ben ingilterede devlet görevlisiyim.
Benim askerlik durumundaki seçeneklerim nererdir acaba?
Başbakan bu askerlik meselesini ticarete döndürüp vatandaştan 10000 Euro almak iyi iş yani?Ouch
ülkeye gezmeye bile gidemiyorum bundan dolayi, acaba ne yapabilirim bu konuda?Cry
çok teşekkürler......


Mesajı Yazan: derbeder
Mesaj Tarihi: 11 Dec 2012 Saat 7:33pm
Arkadaslar basvuru yapamayanlar icin bedellilere meclis 1aylik ek süre veriyor yakinda Kanun cikicak fakat bu ne yazikki avrupadakileri kapsamiyor. Eger birseyler yapmaz kuzukuzu oturursak yine bizler yararlanamiycaz ve 5.000euro yerine 10.000euroyu ödemek zorunda kalcaz . Elimizden geldigi Kadar Mail atalim, sikayetlerimizi dile getirelim bunun bir haksizlik oldugunu söyleyelim. Bizde bu ek süreden yararlanalim belkide bu bizm son sansimiz arkadaslar


Mesajı Yazan: protegemoa
Mesaj Tarihi: 04 Jan 2013 Saat 4:47am
Merhaba,

öncelikle forumda vermiş oldugunuz tüm bilgiler için teşekkür ederim.

soruma gelince; 31 aralık 2012 tarihi itibariyle tecilim bitti. bu tarihten sonra yurtdışı çalışmasına bağlı olarak tecil yaptırılabilir mi ? net bilgiye hiçbir kaynaktan ulaşamadım.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.


Mesajı Yazan: owerdose
Mesaj Tarihi: 04 Jan 2013 Saat 11:21am
Selamlar. Benim de bir sorum var. Üste yazanların bir çoğunu okudum ama aklıma takılan şeyler var hala.
Öncelikle 2010 yılında Lisans mezunu oldum ve askerliğimi 2012 aralık celbine kadar ertelettim. Bu sırada 2011 yılında İsviçre'ye gelerek Yüksek Lisans'a başladım. Sağlık sorunları sebebiyle konsolosluğa gidip ertelememi yaptıramadım ve 2012 aralık ayının ortasında, yani daha bir kaç günlük bakaya iken Türkiye Eğitim Müşavirliği'ne gidip başvurumu yaptım. Bana askerlik durum belgemi sordular. 2012 Aralık ayına kadar tecilli olduğumu gösteren belgenin süresi geçtiği için yeni bir rapor gerektiğini ve bunu kendilerinin Milli Savunma Bakanlığı'ndan isteyeceklerini ve bunun da 2 ay süreceğini söylediler. Yani işlemlerin başlaması dahi 2 aylık bir süre alacak. Bugün kendilerini aradığımda ise daha belgemi dahi istemediklerini öğrendim. Bu işi hızlandırmak için ben neler yapabilirim? Şubat ayı başında Türkiye'ye gitmek istiyorum. Elime öğrenci olduğuma dair bir belge alsam ve havaalanına gitsem, TR'ye rahatça giriş yapabilir miyim? Çünkü anladığım kadarıyla eğer giriş yapabilir isem askerlik şubeme gidip kendim ifade verip öğrenci belgemi sunup bu işi halledebilirim. Bu sırada 83 Ekim doğumluyum ve 29 yaş sınırı beni de etkiliyordur mutlaka ancak ekim 2013'e kadar mı yoksa aralık 2012'de başvurumu yağmış olmalı mıydım? Zira aralık 2012'de konsolosluğa başvurumu yaptım ama onlar daha benim adıma belge istemediler.

Çok teşekkürler.


Mesajı Yazan: kingofdark
Mesaj Tarihi: 23 Jan 2013 Saat 10:47am
Arkadaşlar Öncelikle herkeze saygılarımı sunarım lütfen bana elinizden geldigince yardımcı olmaya çalışırsanız sevinirim ben 92 dogumluyum şuan ailevi sebeblerden dolayı askere gidemiyorum yaklaşık 1.5 aydır bakayayım polis görünce adeta azılı bir suçlu gibi hissediyorum kendimi polis gbtsinde bakaya çıkarmı acaba benim için dahada önemlisi çok yüksek maaşla antalyada bi otelde iş buldum ama malüm jandarma bölgesi  otelleride sürekli kontrollere geliyorlar eyer işe girersem bi sıkıntı yaşarmıyım çok acil cevaplarınızı bekliyorum saygılarr


Mesajı Yazan: protegemoa
Mesaj Tarihi: 10 Feb 2013 Saat 1:03pm
Orjinalini yazan: kingofdarkArkadaşlar Öncelikle herkeze saygılarımı sunarım lütfen bana elinizden geldigince yardımcı olmaya çalışırsanız sevinirim ben 92 dogumluyum şuan ailevi sebeblerden dolayı askere gidemiyorum yaklaşık 1.5 aydır bakayayım polis görünce adeta azılı bir suçlu gibi hissediyorum kendimi polis gbtsinde bakaya çıkarmı acaba benim için dahada önemlisi çok yüksek maaşla antalyada bi otelde iş buldum ama malüm jandarma bölgesi  otelleride sürekli kontrollere geliyorlar eyer işe girersem bi sıkıntı yaşarmıyım çok acil cevaplarınızı bekliyorum saygılarr


sevgili kardeşim, işe girmen durumunda adamlara ben buradayım diye bağırmış olacaksın, gbtye gelince rahat ol herhangi bir sıkıntı olmaz, mahkeme süreci başladıysa ortalarda fazla gözükme.

selamlar


Mesajı Yazan: fear360
Mesaj Tarihi: 17 Feb 2013 Saat 9:01am
Arkadaşlar banA yArdımcı olun Ben askerim ailem annem kardeşlerim almanyada yaşıyor ben çift vatandaşım askerlik yapmak için tr YE GELDİM ve 20+6 gün iznimi almanyda kullanmak istiyorum dedim izin verildi ve şimdi almanyadayım ve dahA 9 ay askerliğim  var Şfk 270 VE ANNEM HASTALANDI ALMANYADA KALMAYA KARAR VERDİM BURDA KALIRSAM ALMANYADA BENİM TUTUKLAYIPDA TÜRKİYEYE YOLLAMA GİBİ Bİ ŞANSLARI VARMI ASLINDA BANA MANTIKSIZ GELİYOR AMA YİNEDE EMİN OLMAK İSTİYORUM


Mesajı Yazan: protegemoa
Mesaj Tarihi: 21 Feb 2013 Saat 5:03am
kardesim, uluslararası düzeyde aranacak kadar büyük bir suç işlemediysen kimse seni tutuklayıp trye teslim etmez, ama ne olur bugüne kadar yaptığın askerlik yanar bir sonraki tr ziyaretinde doğrudan birliğe götürülürsün. en azında bildiğim kadarıyla böle yardımcı olabilirim.


Mesajı Yazan: serdar_oflaz_55
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2013 Saat 1:44pm
Hayırlı akşamlar üniversite mezunuyum bayaka durumundayım askerlik şubeye gitsem direk beni askere mi alıyorlar yoksa
dönemi mi bekliyorum


Mesajı Yazan: cand
Mesaj Tarihi: 29 Mar 2013 Saat 11:04am
Öyle apar topar askere götürme derdi kalktı.

Başvurursan bir sonraki dönem için karar çıkartırlar.

Ancak adına açılmış bir mahkeme var ise, gidip ifade vermen senin için iyi olabilir.


-------------
Her Türk Bebek Olarak Doğar.


Mesajı Yazan: Jeremy
Mesaj Tarihi: 03 Apr 2013 Saat 10:46pm
Herkeze merhaba,
Yazdiklariniz ve bilgileriniz icin cok tesekurler hepinize !
Bu gun yoklama kacagi olduguma dair bir mektup aldim,
fakat bugun 4 nisan 2013 olmamiza ragmen, mektubun tarihi 5 haziran 2013.
Sizce hic bir sorun yasamadan haziranin 5ine kadar, e bi hata olmus ben mektubu yeni aldim bakaya olamam diyebilirmiyim ?

ps: fakat tarihin uzerinde R.T. diye bir yazi var bu bisey demek mi ?


<< Tamam halletim bi durum yokmus, tertemizmisim bosuna korkmusum>>


Mesajı Yazan: aragorn
Mesaj Tarihi: 09 Jul 2013 Saat 12:23am

merhaba arkadaslar,

 
askerlik cagi taniminda 20 yasinda baslar, 41 yasinda diye bite diye bir ifade var. Bu 41 yasini bitirenler icin askerlik yukumlulugu kalkiyor mu demek? eger degilse ne anlama geliyor askerlik cagi tanimi?
 
http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/weberislem2.htm#ASKERL&#304;K - http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/weberislem2.htm#ASKERLİK ÇAĞI
 


Mesajı Yazan: erol
Mesaj Tarihi: 11 Jul 2013 Saat 11:18pm
Askerlik yukumlulugu kalkiyor anlimina geliyor ama bu yurtdisinda bulunan vatandaslar icinde gecerli mi onu arastirmak lazim.


Mesajı Yazan: aragorn
Mesaj Tarihi: 21 Jul 2013 Saat 10:14pm

Ben tanimlamada yurt ici ya da yurt disi diye bir ayrim gormedim.

Eger 41 yas bitince askerlik bir yukumluluk olmakdan gercekten cikiyorsa, ve ayni zamanda 38 yasina kadar tecil hakki yurt disindan calisanlara verildigini goze alirsak, arada sadece 3 yillik bir `magduriyet` durumu var. Magduriyetten kastim ulkeye giris cikislarda sorun olma durumu.
 
Benim merak ettigim, bu forumda 41 yasin uzerindeyken askere giden var mi, ya da bu konuyla ilgili daha detayli bilgisi olan.
 
tesekkurler


Mesajı Yazan: birbilen
Mesaj Tarihi: 25 Jul 2013 Saat 4:18pm
İlk celp dönemine planlaman yapılır yani hemen askere alınmazsın.

-------------
BirBilen


Mesajı Yazan: birbilen
Mesaj Tarihi: 25 Jul 2013 Saat 4:22pm
Orjinalini yazan: aragorn

merhaba arkadaslar,


 

askerlik cagi taniminda 20 yasinda baslar, 41 yasinda diye bite diye bir ifade var. Bu 41 yasini bitirenler icin askerlik yukumlulugu kalkiyor mu demek? eger degilse ne anlama geliyor askerlik cagi tanimi?

 

http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/weberislem2.htm#ASKERL&#304;K - http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/weberislem2.htm#ASKERLİK ÇAĞI

 


<A name="ASKERLİK ÇAĞI">ASKERLİK ÇAĞI:</A>


Her erkek ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının nüfus kütüğünde yazılı olan yaşına göre, http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/askerlik_cagri.htm - [COLOR=#0066cc size=2 - 20 yaşına[/COLOR - girdiği yılın ocak ayının birinci gününden başlayarak, erbaş ve erler  için http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/askerlik_cagri.htm - [COLOR=#0066cc size=2 - 41 yaşına[/COLOR - girdiği yılın ocak ayının birinci gününde biten süredir. Subay ve astsubayların askerlik çağı bitim süreleri 5434 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununda belirtilen süreler kadardır.O kanun hükmü, askerlik hizmeti için silah altına alınıp terhis edilmişler için geçerlidir. Aslında daha ziyade seferberlik ve savaş hali için geçerlidir. Kanunun belirttiği askerlik hizmet şekillerinden biri ile askerlik hizmetini yapmaz ya da yerine getirmiş sayılmazsan 141 yaşına dahi gelsen askerlik yükümlülüğün sona ermez.

-------------
BirBilen


Mesajı Yazan: aragorn
Mesaj Tarihi: 29 Jul 2013 Saat 11:46pm
simdi tam iyi anlasildi. kurtulus yok yaniSmile.

cok tesekkurlerSayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat